
Borgerdrevne forslag på den politiske dagsorden
14. februar 2018 - kl. 8:21 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Enhedslisten og SF har anmodet om at få sat en sag på Byrådets dagsorden, når Byrådet afholder møde i aften, den 14. februar.
Enhedslisten og SF ønsker, at borgerne i Frederikshavn Kommune får mulighed for at rejse forslag, som kommer til behandling i byrådet – såkaldte borgerdrevne forslag.
De to partier foreslår:
at borgmesteren på vegne af borgerne fremsætter borgerdrevne forslag til drøftelse i byrådet
at forvaltningen beslutter en praksis for indsamling af underskrifter, der vægter brugervenlighed højt
at det kræver underskrifter/tilkendegivelser fra et antal stemmeberettigede borgere med bopæl i Frederikshavn Kommune svarende til et mandat i byrådet, at få et forslag drøftet i byrådet. Forslag, der tidligere har været behandlet af byrådet, kan dog ikke kræves genbehandlet
at borgerdrevne forslag igangsættes som en 3-årig forsøgsordning, hvorefter ordningen evalueres.
Som begrundelse for forslaget mener SF og Enhedslisten, at det vil gavne et aktivt demokrati, hvis borgerne får mulighed for at rejse forslag i byrådet. Det skal f.eks. give de unge, som måske ikke kunne stemme ved valget, en mulighed for at påvirke byrådets arbejde.
Ordningen fungerer allerede i flere kommuner i hvert fald i Rødovre, Albertslund, Middelfart og Roskilde, Ringsted og Ringkøbing-Skjern kommuner. Der har i nogle af disse kommuner allerede været de første borgerdrevne forslag på dagsordenen.
”Denne mulighed synes vi også, vi skal give borgerne i Frederikshavn Kommune,” lyder det fra SF og Enhedslisten, som hver har 1 mandat i Byrådet ved Christina Lykke Eriksen (SF) og Ida Skov (Enhedslisten).
Tekst af Per Rye
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Borgerdrevne forslag på den politiske dagsorden' til en bekendt