Stidsholt og Ffi Fodbold indgår fodboldsamarbejde

Stidsholt og Ffi Fodbold indgår fodboldsamarbejde

6. februar 2018 - kl. 0:07 - af

Samarbejdet vil komme til at indeholde mange gode aktiviteter og spændende tilbud, som både vil komme til at gavne klubberne, efterskolen, spillere og trænere.

På Stidsholt Idrætsefterskoles fodboldlinje er der plads til drenge og piger på alle niveauer, både de meget dygtige og ambitiøse spillere, men der er også plads til de spillere, der ikke tidligere har spillet på et højt niveau. Det vigtigste er, at man brænder for at træne og udvikle sig individuelt og som holdspiller.

Det nuværende trænerteam på Stidsholts fodboldlinje

  • Jonas Petersen, UEFA A-licens træneruddannelse. Nuværende assistenttræner på U17 Liga i AaB.
  • Mikkel Bjerregaard, UEFA B- og C-licens træneruddannelse. Nuværende assistenttræner på U16 Elite i AaB. Chef-afslutningstræner for AaB Eliteholdene U13-U15.
  • Thomas Buus, diverse Målmandstrænerkurser. Nuværende ungdoms-elitemålmandstræner i AaB.
  • Lennart Bak, UEFA A-licens træneruddannelse. Tidligere professionel fodboldspiller. Tilknyttet efterskolen som gæstetræner.

2-3 gange årligt vil trænere fra Stidsholts trænerteam komme på besøg hos Ffi og stå for inspirations- gæstetræninger til gavn for spillerne og som inspiration til klubbens ungdomstrænere. Stidsholts trænerteam vil desuden tilbyde at stå til rådighed for klubbens trænere med gode råd og vejledning til specifikke træningsøvelser. Et tilbud alle Ffi Fodbolds trænere kan benytte sig af.

Stidsholts faciliteter vil Ffis ungdomshold også få gavn af i årets løb. De vil blive inviteret på et par træningslejre, mini-stævner i både udendørsfodbold og i Futsal(indendørs). Her vil Stidsholts personale stå for diverse sociale aktiviteter.

Samarbejdet vil også komme til at indeholde en god dialog omkring dobbelte spillercertifikater til de spillere fra Ffi Fodbold, der vælger at tage et efterskoleophold på Stidsholts Idrætsefterskole i enten 9. eller 10. klasse. Det betyder, at spillerne både kan spille for efterskolens fodboldlinjehold samt i Ffi Fodbold under hele efterskoleopholdet. Således kan spillerne stadig fastholde deres sociale relationer til holdkammeraterne i Ffi Fodbold, imens de får et mindeværdigt efterskoleophold.

Stidsholt vil altid være behjælpelige med, via en god kommunikation med Ffis ungdomstrænere, at dosere på spillernes ugentlige træningsmængde, således at spillerne ikke vil blive overbelastet af at træne og spille ekstra kampe for både skolens fodboldlinje samt i Ffi Fodbold. Stidsholt har desuden to fysioterapeuter ansat, som kan være behjælpelige med gode råd og kyndig vejledning omkring skadesbehandling og skadesforebyggelse.

Ungdomsudvalgsmedlem Michael Jørgensen udtaler:

Vi glæder os rigtig meget over dette spændende samarbejde med Stidsholt Idrætsefterskole, som i den grad giver de unge spillere mulighed for at prøve kræfter med nye udfordringer, men samtidig at kunne vedligeholde de sociale bånd i egen klub. Vi vægter netop de sociale bånd og glæden ved fodbold rigtig højt.

Derudover ser vi det meget positivt at Stidsholt trænerteam er interesseret i sparring og gæstetræninger hos FFI Fodbold, og der er ikke nogen tvivl om, at de kommende inspirations sessioner kan være med til at bringe det eksisterende høje træningsniveau endnu højere op.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stidsholt og Ffi Fodbold indgår fodboldsamarbejde' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER