
Svar til Hasse Christensen på indlæg om haltilskud
16. oktober 2017 - kl. 22:46 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Byrådskandidat Hasse Christensen, V, skriver i et indlæg på Kanalfrederikshavn, at Frederikshavn Kommunes Folkeoplysningsudvalg for længst burde have lavet en ensartet tilskudsmodel til foreningerne for brug af kommunens fritidsfaciliteter. Til orientering ligger beslutningen om denne model ikke i Folkeoplysningsudvalget, men derimod i Kultur og Fritidsudvalget, hvor Venstre de sidste 8 år har haft formandsposten.
Jeg er sikker på, at Hasse og jeg er enige om og i kommende byrådsperiode vil kunne samarbejde om mange ting inden for kultur og fritidsområdet. Jeg ser også gerne 25 års reglen afskaffet. Men det kræver, at Folkeoplysningsudvalget får tilført ikke under 7,5 mill. kroner. Hvis midlerne til afskaffelse af 25 års reglen tages fra udvalget samlede ramme, vil det gå ud over de 0-25 årige. Det kan jeg ikke støtte.
Vi er også enige om at arbejde for de bedste rammer for vores kommunes foreningsliv. Her har vi øjeblikket mange drømme. Vandsportens Hus og Sæby Spectrum i Sæby. Et fælles multi-foreningshus i Frederikshavn og flere andre mindre projekter rundt i vores kommune. Projekter, der ikke alene kan rummes indenfor kommunens økonomi, men som kræver hjælp udefra, og som kræver vedholdende og samarbejdende politikere, for de kan lykkes.
Jeg stiller mig gerne til rådighed.
Med venlig hilsen
Steen Jensen
Formand for Folkeoplysningsudvalget
Byrådskandidat for Socialdemokratiet
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Svar til Hasse Christensen på indlæg om haltilskud' til en bekendt