Tag med på koldkrigstur gennem Sæby

Arkivfoto

Tag med på koldkrigstur gennem Sæby

30. juni 2026 - kl. 6:22 - af

Kystmuseet i Sæby indbyder til, at man kan komme med på en spændende byvandring i Sæbys koldkrigshistorie med Kystmuseets formidler Kenneth Kristensen. Turen starter kl. 14.00 ved Kystmuseet i Sæby og foregår den 6. september.
Undervejs fortælles der om Sæbys koldkrigslokaliteter samt om byens betydning under den kolde krig både civilt og militært.

På turen kommer deltagerne bl.a. forbi de såkaldte dækningsgrave, beskyttelsesrum samt lokaliteterne for luftmeldestationer, Civilforsvarets base og Basesignalparken.

Efter den guidede byvandring i Sæby bymidte bliver der for de særligt interesserede en mulighed for at tage med Kenneth Kristensen på et helt enestående besøg i den tidligere kommunale kommandocentral i udkanten af byen.

Via dette link er det muligt at købe billet samt se foto af Civilforsvarets base, som den så ud i 1952:
https://billet.kystmuseet.dk/arrangement?e=tDmkuyHgB9HchYZcVCML

Tekst: Per Rye

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Tag med på koldkrigstur gennem Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger