Sæby Basketball Club skal have ny formand

Sæby Basketball Club skal have ny formand

3. maj 2018 - kl. 12:07 - af

Sæby Basketball Club har afholdt sin ordinære generalforsamling i klubbens lokaler i Sæby Fritidscenter.

Henved 20 deltagere var mødt frem, og Sten Frederiksen blev valgt til dirigent.

Formand Christina Legaard kom i sin beretning ind på klubbens ungdomsafdeling, som denne sæson er vokset med et ekstra nyt U-12 drengehold, og specielt klubbens U-14 drengehold har klaret sig rigtigt godt i deres grandprix turneringer og er rykket op i A rækken her i foråret.

”Alt i alt en ungdomsafdeling vi kan være stole af, og som vi kun kan håbe på vokser sig endnu større næste sæson. Der arbejdes fortsat på rekruttering af spillere til klubben, men fokus er bestemt også på fastholdelse og udvikling af nuværende spillere og trænere, således at det bliver muligt at bygge noget solidt op og følge det fremad.

En stor tak til alle trænere, der har været inde over vores ungdomshold, I har gjort en kæmpe indsats for at få det hele til at fungere og for at ungdomsafdelingen vokser. I skaber en masse sociale aktiviteter, og det er blandt andet sådanne ting, der er utrolig vigtige i fastholdelsen af vores unge spillere. Også en stor tak til forældrene. Det er dejligt at se så mange, som er så engagerede i deres børns sportsaktiviteter.”

På seniorsiden måtte klubbens 3. div herrer desværre rykke ned i serie 1 igen, og damerne er også fortsat at finde i serie 1. Af aktiviteter i klubben kan nævnes den årlige julecup, som også igen i år tiltrak rigtig mange deltagere. I år var det især forældre til spillere, der var rigtig godt repræsenteret.

Havnefesten i juli måned er et godt aktiv, og så kunne klubben selvfølgelig fejre sit 40 års jubilæum med reception, jubilæumskampe, kampe i hallen og fremmøde af mange tidligere klubmedlemmer. Dagen blev rundet af med en stor jubilæumsfest”.

Sluttelig takkede formanden alle, der har noget med Sæby Basketball Club at gøre, både sponsorer, bestyrelsesmedlemmer, trænere, spillere og forældre. Uden dem ville klubben ikke eksistere. Og til sidst meddelte hun, at hun efter 8 år på formandsposten har valgt at træde tilbage.

”Det har været 8 spændende og yderst lærerige år, men familie og arbejdslivet fylder meget, og så er der bare ikke de kræfter og energi til bestyrelsesarbejde, som der kræves”, udtalte hun.

Kasserer Jens Peter Legaard fremlagde regnskabet, der viste et lille underskud på bundlinjen.

Nyvalgt i bestyrelsen blev Lotte Damberg, og der var genvalg til Henrik Hansen, Bo Andersen.
Bestyrelsen konstituerer sig på førstkommende best. møde.

Valgt som supl. til bestyrelsen: Tommy Quistgaard og Anders Christensen

Revisor Anders Christensen,  Revisor supl. Conny Kristensen.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Basketball Club skal have ny formand' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER