Overskud på godt 80.000 kroner i Syvsten IF

Overskud på godt 80.000 kroner i Syvsten IF

25. april 2018 - kl. 1:16 - af

Syvsten IF afviklede mandag den 16. april ordinær generalforsamling. 21 medlemmer deltog, og Jens Heden styrede slagets gang.

Formand Kim Christensen aflagde følgende beretning:
Endnu et år er gået, og der er sket mange ting både godt og skidt, men noget er sikkert, og det er, alt hvad der foregår i idrætsforeningen, bliver udført af vores store flok frivillige hjælpere. Uden jer vil det være umuligt at skabe de rammer for vores aktive medlemmer. Det er en fornøjelse at bruge sin tid sammen med jer alle. Det sammenhold, som er i klubben på kryds og tværs, er helt specielt, og gør at det er et dejligt sted at komme for alle.

Tiden går og vi følger med. Vi går hvert år igennem en masse arrangementer, og det vil være dumt at sige andet end, at de som altid er blevet afviklet med stor succes og sikkerhed. Januar festen skriver historie hver gang. Den bliver afviklet, og den tradition er der ingen, der kan rokke ved så længe hallen bevares. Det er selvfølgelig det samme med de øvrige arrangementer.

Kan vist godt siges at hallen er i fokus, både lige nu men også det seneste års tid, det startede med at hallen blev lukket først i februar. Derefter skulle den igennem forskellige instanser, inden der kunne tages en beslutning om noget. Det var en hård tid for alle omkring foreningen. Hvor står vi? Hvad skal der ske, og hvad kommer der til at ske med os? Nogle af vores aktiviteter blev flyttet til andre haller, og der blev arrrangeret fællestræninger for andre brugere. Resultatet blev, at den fik et år – indtil 1. maj 2018, så nu ruller bølgerne igen.

Der er kommet et alternativ mere på siden sidste år, nemlig at Vendsyssel Håndbold vil overtage driften af hallen, fordi de kan etablere en fast base til deres klub. Er det så godt eller skidt for os? Det må tiden jo vise, men der skal klare linjer og aftaler fra alle sider, ellers kommer tingene ikke til at lykkes. Så vi afventer igen, hvilken beslutning der bliver taget fra kommunens side. Men en ting er sikkert, vi vil ikke gå med under hvilke som helst beslutninger, ellers må vi kæmpe. Der blev i hvert fald gjort opmærksom på, at vi eksisterede til KFU arrangement i starten af februar, hvor vi bad om klarhed og afklaring vedrørende hallens fremtid og dermed også SIF’s fremtid.

Fremtiden har vi også forsøgt at se lyst på trods alt. Der er så mange ting der gør, at det kun kan være positivt, derfor blev vi i bestyrelsen enige om at deltage i DGI’s Bevæg dig for livet forløb. Dette udviklingsforløb vil give os nogle værktøjer til at organisere os bedre i klubben. Noget af de valgte at holde fokus på er:

At få skabt synlighed af opgaver for de enkelte bestyrelsesposter

At få fordelt opgaver ud på andre end kun bestyrelsen

At udvide skaren af frivillige til bl.a. at passe cafeteriet, stå for bemanding, samt indkøb.

Det har bragt os langt omkring, men har givet os en vis afklaring i forhold til, hvordan vi kommer videre, og forhåbentlig bliver en endnu bedre forening at færdes i for alle aldre. Forløbet blev startet op i januar 2018 og forventes afsluttet hen over året 2018.

I året 2017 måtte vi sige farvel til en af klubbens ildsjæle. Det har berørt os alle rigtig meget. Lindy Nielsen satte dybe spor i os alle og i klubben. Hans måde at se tingene på, hans måde at involvere sig på, vi glemmer ham ikke. Lindy var aktiv til det sidste og opnåede at blive æresmedlem i klubben. Lindy var ikke den eneste i klubregi, der tabte kampen til kræften. Tove Nielsen og Olav Sørensen. Vi savner dem alle, og takker dem for indsatsen i foreningen.

Tak til alle for en uvurderlig hjælp i året der er gået. Optimismen må bevares, og Syvsten IF vil også bestå i fremtiden. Vi skal nyde hver dag og hinandens selskab.

Fra afdelingerne var der følgende beretninger:

Fodbold: Ole Heden: Serie 3 blev til serie 4. Serie 6 – en ok sæson. 12 nye spillere under 20 år kom til klubben. Tak til sponsorer og hjælpere.

Badminton: Inge Nørbjerg Rasmussen: Afdelingen har ca. 30 motionsspillere, som spiller mandage kl. 18 – 21. Mandag er stadig fra kl. 16-18 ungdomstræning, og fredag miniton fra kl. 16 – 17. Ungdomsafdelingen mønstrer desværre kun 10 medlemmer, men de kommer trofast til træning hver gang. Hallukning fra februar til maj gjorde, at motionsspillere fik timer i Dybvadhallen, for dem der ønskede det. Ungdomsspillerne havde et træningsfællesskab med Voerså. Ungdomsspiller har deltaget i kommunemesterskabet og fik en 2. plads i herredouble. De har også deltaget i en fællestræning på Stidsholt ungdomsskole med ”stjernerne” Kamilla og Christina og efterfølgende foredrag

Cafeteria: Inge Nørbjerg Rasmussen: Der har været begrænsede åbningstider. Betjeningen er blevet forestået af den faste stab og fodboldspillere. Der har været en del udlejning af lokalet til medlemmer og ”fremmede”. En strikke/hækleklub opstod 26. oktober 2017 og er blevet afviklet hver 3. – 4. uge siden. Facebook, opslag og mund -til -mund metoden har virket, og der er over 20 fremmødte hver gang. Fodboldafdelingen holder fællesspisning for fodboldspillerne hver måned.

Kasserer Stefan Nielsen fremlagde regnskabet som viste et samlet overskud på godt 80.000 kroner.

Der var genvalg til Jens Heden som revisor, og Inge Nørbjerg Rasmussen valgtes som revisor for et år. Suppleant til bestyrelsen: Gunnar NielsenTil bestyrelsen genvalgtes Kim Christensen og Mikael Nielsen. Nyvalgt blev Leif Sørensen, der erstattede Inge Nørbjerg Rasmussen, som havde valgt at trække sig efter 35 år i hovedbestyrelsen. Som suppleanter genvalgtes Ivan Mortensen, og nyvalgt blev Niels Erik Juul, som erstattede Boris Chistensen

Under eventuelt var der en snak om om hallens fremtid/ Vendsyssel håndbold, klubbens deltagelse i: Bevæg dig for livet – foreningsudvikling/organisering, et kommende 80 års jubilæum, der fejres i september. Støtteklubben SIF’s Venner opfordrede til at komme med ansøgninger.

Eventuelt: Snak om hallens fremtid/ Vendsyssel håndbold. Bevæg dig for livet – foreningsudvikling/organisering. 80 års jubilæum – fejres i september. SIF’s Venner opfordrer til ansøgninger. Renovering af cafeteria/ køkken er tiltrængt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Overskud på godt 80.000 kroner i Syvsten IF' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER