Begejstring over regionalt bigband-samarbejde

Begejstring over regionalt bigband-samarbejde

18. april 2018 - kl. 8:29 - af

I fredags mødtes 2 af regionens bedste bigbands til et big bang på scenen på Kappelborg – Nemlig Sæby Bigband og Nordkraft Bigband fra Aalborg. Sidstnævnte under ledelse af den anerkendte, amerikanske bassist og bandleder John Clayton. Både scenen og salen gyngede, og det var et særdeles begejstret publikum, der forlod Kappelborg fredag aften.

Workshop – En stor succes
Men før de to bigbands gav koncert, var der arrangeret workshop for Sæby Bigband. Workshoppen stod John Clayton for, og medlemmerne i Sæby Bigband har efterfølgende været meget begejstrede for både workshop og koncert, der fik disse ord med på vejen af nogle af bigbandets medlemmer.

Fantastisk workshop med John Clayton, der hjertevarm og med stor karisma gav gode råd og vejledning til, hvordan bandets og den enkelte musikers lyd kan forbedres. Der var anekdoter fra Claytons barndom og hans mangeårige virke med store bands og musikere. Disse blev anvendt som eksempler på den musikalske udvikling, både individuelle musikere og et ensemble kan sætte som mål. Sæby Big Band fik meget konkret at arbejde med fremover og det var en stor og givende oplevelse. Også samarbejdet med Nordkraft Bigband var en succes og kalder på en gentagelse.”

Som det videre lyder fra Sæby Bigband var det et fantastisk møde – både for bandets unge talenter og for de mere garvede musikere.

Møder muliggøres og “fed” musik opstår
Det er således ikke sidste gang, at de to bigbands brager sammen på Kappelborg. Ej heller sidste gang, at Kappelborg er vært for et tværgående regionalt samarbejde.
Fra kulturhusleder Lars Ilum lyder det at, de på Kappelborg er glade for at kunne lægge scene til og stå for et regionalt samarbejde, hvor nye møder muliggøres og fed musik opstår.

Foto: Per Pedersen

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Begejstring over regionalt bigband-samarbejde' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger