Ny næring til gamle drømme<br>…

Ny næring til gamle drømme

16. april 2018 - kl. 1:07 - af

Sæby Modelflyveklubs udstilling den 8. april i Manegen havde flot opbakning fra byens borgere. Klubbens medlemmer havde glædet sig til, at vise deres radiostyrede flyvemaskiner frem for publikum. Det blev en god dag med masser af interesserede, som fik ny næring til gamle drømme om at kunne flyve.

Tidligere medlemmer mødte ligeledes frem og gensynsglæden var stor.

Klubbens tre flysimulatorer blev flittigt brugt hele dagen, og det gav travlhed blandt klubbens instruktører.

Der blev vist non stop videoer på storskærm, optaget af klubbens medlemmer, og det gav anledning til meget snak om flyvning, udstyr osv. Man havde håbet på at få flere nye medlemmer og inden dagen var omme var det da også blevet til hele syv af slagsen.

Næste gang der bliver mulighed for at se radiostyrede modelfly er søndag den 27. maj, hvor der afholdes Modelflyvningens dag i hele landet. Sæby Modelflyveklub byder denne dag velkommen på modelflyvepladsen Ørhedevej 20, Sæby.

Flyveklub_1

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny næring til gamle drømme
...'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER