Sæby Modelflyveklub udstiller i Manegen

Sæby Modelflyveklub udstiller i Manegen

31. marts 2018 - kl. 6:36 - af

Sæby Modelflyveklub inviterer til modelflyveudstilling i MANEGEN søndag den 8. april i tidsrummet fra kl.10 til kl.14.

Drømmer du også om at kunne flyve, så er modelflyvning lige noget for dig.

Modelflyvning er en skøn blanding af teknik, naturoplevelser, spænding, rigtigt godt kammeratskab, sammenhold, god mad, og er en billig hobby at komme i gang med. Kom og se de mange flotte fly og hør om den fantastiske hobby.

Der bliver mulighed for at se modelfly og udstyr i alle afskygninger. Lige fra bittesmå flyvemaskiner til skala fly med vingespænd på 6 meter. Det nye sort inden for flyvning er droner, og der bliver mulighed for at se forskellige typer.

Klubbens medlemmer er klar til at vise deres udstyr frem, og fortælle om glæden og alle mulighederne inden for modelflyvning. Du kan få råd og vejledning til, hvordan netop du kan komme i gang med modelflyvning og information om, hvad det koster.

Du kan også selv prøve kræfter med modelflyvning på klubbens modelflyvesimulator.

Alle er velkomne, og der er fri entré. Klubben giver lidt kaffe og kage.

Flyvning3 copy Flyvning2 copy

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Modelflyveklub udstiller i Manegen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER