Aktive Kvinder støtter alvorligt syge børn

Aktive Kvinder støtter alvorligt syge børn

20. marts 2018 - kl. 11:52 - af

Aktive Kvinder Sæby medvirker til, at alvorligt syge børn kan få store ønsker opfyldt. Foreningen har støttet Ønskefonden – med det officielle navn Make A-Wish – de seneste år.

Torsdag den 5. april kl. 19 kommer repræsentanter fra Ønskefonden til Sæby for ved et møde om aftenen i Manegen – Sæby Kulturhus – at fortælle om foreningens arbejde. Alle interesserede er velkommen til mødet, men tilmelding er nødvendig.

Ønskefonden har som formål at opfylde ønsker for alvorligt syge børn og arbejder for at kunne nå ud til alle danske børn mellem 3 og 18 år med livstruende sygdomme – for at skabe håb og glæde for børn og deres familier..

– Vi gør det, fordi vi tror på ønskeopfyldelsens helbredende kraft, og fordi vi med egne øjne har set, hvor stor positivt effekt det har i en familie, at et alvorligt sygdomsramt barn får sit største ønske opfyldt, og får flyttet fokus fra en til tider hård hverdag, lyder det fra foreningen.

Om Ønskefonden
Siden 1999 har Ønskefonden opfyldt mere end 1800 ønsker. Det har været alt fra rejser til Disneyland, kørestole, et udendørs hønsehus og en familierejse til Grækenland.

Foreningens bestyrelse og et rådgivende panel vurderer, om ønsker kan opfyldes. I vurderingen indgår sygdommens art og stadie, eventuelt med lægelig og sagkyndig bistand.

Ønskefonden er en forening, hvis medlemmer er privatpersoner, erhvervsvirksomheder og foreninger. Foreningen drives først og fremmest af frivillige og har kun to deltidsansatte. – Alle andre – omkring 140 personer –  arbejder frivilligt.

Ønskefonden er en selvejende fond, der er afhængig af private donationer for at kunne opfylde målet om at hjælpe alvorligt syge børn.

Der serveres kaffe med brød. Tilmelding til mødet på tlf. 2173 3054

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Aktive Kvinder støtter alvorligt syge børn' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER