To priser til IF Skjold Sæby i Ligabold Awards

DCIM100MEDIADJI_0174.JPG

To priser til IF Skjold Sæby i Ligabold Awards

10. marts 2018 - kl. 9:27 - af

Både klubbens stadion, Sparekassen Vendsyssel Arena, Jyllandsseriespillere og Jakob Kristensen, er blevet honoreret efter et flot år 2017.

Efter afstemningen ved Ligabold Awards, kan klubben glæde sig over at have sikret sig to fornemme priser i Jyllandsserien pulje 1.

Klubben er yderst stolt af begge priser, som markerer det arbejde og den indsats, der bliver lagt i klubben, både som frivillig og som spiller.

Den første pris er prisen som årets topscorer, som gik til Jakob Kristensen efter en efterårssæson, hvor Jakob i mange kampe var afgørende for, at klubbens førstehold i foråret igen skal spille med om oprykning til Danmarksserien. Jakobs indsats i efterårets kampe er da heller ikke gået ubemærket hen.

Det er bl.a. blevet til kåringer som kampens spiller af både Danske Bank Braget og NordicBet. Jakob modtog også klubbens egen pris som årets spiller 2017.

Jakob ønskes et stort tillykke med prisen. Vi håber, at Jakob også kommer til at spille en afgørende rolle i forårets kampe og fortsat laver mange mål.

Den anden pris, som klubben kan glæde sig over, er prisen som årets stadion. Det er ikke første gang, at Sparekassen Vendsyssel Arena modtager denne pris. Derfor er det en stor fornøjelse, at det arbejde, der bl.a. leveres af de mange frivillige i og omkring klubben, atter bliver hyldet med så fornem en pris. Derfor skal prisen også ses som et ekstra stort skulderklap til at alle frivillige, der bidrager til at opretholde de gode forhold og den atmosfære, der er tilstede på klubbens stadion.

Om prisen, skriver Ligabold.dk: “Flere og flere klubber er begyndt at lægge vægt på den totale fodboldoplevelse. LigaBold hylder derfor de bedste stadions, baner og stemninger ved at kåre Årets Stadion. Når IF Skjold Sæby tørner ud, så er det på en rigtigt flot bane og med en super atmosfære omkring kampene. Et rigtigt godt stadion på Jyllandsserie-niveau”.

Med de flotte priser ser klubben frem til et spændende forår, der forhåbentlig kan viderebringe de gode takter, som var tilstede i efteråret – både på og uden for banen.

Udklip kopier

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'To priser til IF Skjold Sæby i Ligabold Awards' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER