Fantastisk sæsonstart for Sæby Golfklubs bedste herrer

Fantastisk sæsonstart for Sæby Golfklubs bedste herrer

29. april 2013 - kl. 13:47 - af

Lørdag og søndag var der første kampweekend i Danmarksturneringen i golf, og efter sidste sæsons oprykning til 2. division skulle Sæby Golfklubs herrer op mod skrappere modstandere end nogensinde før.

Lørdag var Sæby på besøg i Blokhus, og det blev til en meget flot 14-4 sejr til Sæby. Sæby har til indeværende sæson fået tilgang af en enkelt ny spiller, nemlig Martin Michno, og han har leveret varen fra første færd. 2 topplaceringer i de første klubturneringer hjemme i Sæby Golfklub, blev fulgt op af 2 sejre i Blokhus. Men alle spillere bragte point til holdet i kampen mod Blokhus. Lørdagens største sejr blev vundet af Allan Kastrup, han vandt sin single hele 8-7.

Søndag var holdet i kamp på hjemmebane mod Brønderslevs bedste spillere, men igen var Sæby for stærke, det blev en sikker 12-6 sejr. Søndagens største sejr blev vundet af Jakob B. Thiessen og Martin Michno, da de vandt deres foursome hele 8-6. Igen søndag kom stort set alle spillere på pointtavlen, så det tegner til at blive en god og spændende fortsættelse på 2013-sæsonen.

Klubbens øvrige hold var også i kamp, herrernes 2. hold fik ikke den bedste start på sæsonen, da holdet startede med 2 nederlag mod henholdsvis Frederikshavn og Hjørring.

Sæbys damer fik en enkelt sejr, da de søndag hjemme slog Dronninglund 5-4, i lørdagens kamp blev det til et knebent nederlag på 4-5 ude mod Hvide Klit.

Skulle der være nogen, som kunne tænke sig at møde flere af klubbens bedste spillere, er der mulighed for at prøve kræfter med dem til næste weekends åbent hus i Sæby Golfklub.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Fantastisk sæsonstart for Sæby Golfklubs bedste herrer' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER