De Småborgerlige Gårdsangere underholdt i Sæby

De Småborgerlige Gårdsangere underholdt i Sæby

15. april 2013 - kl. 13:28 - af

Sæby Pensionist og Efterlønsklub havde onsdag besøg af De Småborgerlige Gårdsangere fra Dronninglund. I første afdeling sang de gårdsangerviser krydret med små anekdoter om deres samarbejde, samliv og påklædning.

Efter kaffepausen var det mere popmusikken, som de leverede, stadig krydret med små underfundige fortællinger. Det var også spændende at se og ikke mindst høre, hvad man kan spille på. Det spændte lige fra sav over en murebalje til rumsterestang og lirekasse.

Ca. 180 medlemmer var mødt op til denne eftermiddag.

Onsdag den 17. april er klubbens sidste almindelige mødedag i denne sæson. Det er traditionen tro med bankospil med gode gevinster. Efter kaffen afholdes generalforsamling, med dagsorden ifølge vedtægterne.

Sæsonen afsluttes lørdag den 20. april med forårsfest. Det foregår med god mad fra Lendum Forsamlingshus, hvorefter der er musik og dans med klubbens “husorkester” Lasse og Kjeld. Der er ca. 150 tilmeldt til denne aften.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'De Småborgerlige Gårdsangere underholdt i Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER