Underskud og sidste skud i Sæby og Omegns skytteforening

Underskud og sidste skud i Sæby og Omegns skytteforening

9. december 2011 - kl. 13:56 - af

Der blev afholdt ekstra ordinær generalforsamling i Sæby og Omegns skytteforening den 1 dec. Med et punkt på dagsorden, ”Afvikling af foreningen”. Og dette havde samlet 17 medlemmer som sammen med Allan Melby fra DGI var blevet tilkaldt som konsulent til mødet, for at prøve finde en mulighed for at fortsætte foreningen. Det stod dog hurtigt klart at foreningen er oppe imod tunge odds på den økonomiske side. Lokaleleje, lovbefalet alarmsystem og drifts udgifter kan p.t. ikke gå op, og med den vigende medlemstilslutning forværres situationen løbende.

Den samlet bestyrelse har valgt at forsøge at etabler en redningsplan inden for de næste 14 dage eller at afvikle foreningen inden underskuddet bliver så voldsomt at det ikke længer kan indfries af foreningens aktiver. Det er ikke mindst på grund af det dårlige ry som skydning har fået efter katastrofen i Norge i sommer, at det er blevet meget vanskeligt at skaffe sponsere. Mange virksomheder er meget bekymret for at blive sat i forbindelse med skydning.  Dette er dybt beklageligt, ikke mindst da det er en af de få sportsgrene som beviseligt øger ADHD børns evne til koncentration. Foreningen har allerede en del ADHD børn som dyrker skydning med stort udbytte. Og selvom fokus øges meget på netop de børn i disse år har det ikke været nok til at tiltrække det fornødne antal skytter endnu. Generalforsamlingen besluttede at gøre et sidste forsøg på at stable de fornødne penge til at sikker klubbens fortsatte eksistens.

Hvis der sidder nogen og gerne vil melde sig ind i håbet om at en mængde ny medlemmer kan redde foreningen så kan det endnu nås, ved at sende en mail til formanden Steen Erikstrup. Mailadressen kan findes på foreningens hjemmeside:www.saeby-skytteforening.dk

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Underskud og sidste skud i Sæby og Omegns skytteforening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER