Generalforsamling i Sæby og Omegns Bevaringsforening

Generalforsamling i Sæby og Omegns Bevaringsforening

16. februar 2011 - kl. 16:10 - af

Mandag den 14. marts kl. 19.30 holder Sæby og Omegns Bevaringsforening generalforsamling på Sæby Museum.
Dagsorden er i henhold til vedtægterne.

Sæby og Omegns Bevaringsforening blev stiftet i 1997 med det fomål, at udbrede kendskabet til, og interessen for arkitektoniske og kulturhistoriske værdier ved bygninger, bybilleder og kulturlandskaber.

Som medlem af Sæby og Omegns Bevaringsforening kan du være med til at støtte den konstante kamp for at bevare de unikke kulturværdier, der omgiver os i vores byrum, men som hastigt kan forandres og forsvinde.

Sæby og Omegns Bevaringsforenings hjemmeside, www.bevar-saeby.dk, kan også besøges. Her kan du læse mere om foreningens arbejde, og Sæby og Omegnens kulturmiljø og få råd og vejledningen på hjemmesiden.

Efter generalforsamlingen vil museumsinspektør Jens Thidemann fra Sæby Museum vise film og billeder fra Sæby kommunes historie.

Alle er velkommen til at deltage.
Foreningen vil også være vært ved en lille forfriskning.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling i Sæby og Omegns Bevaringsforening' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER