
Landsby-erhvervsmøde i Lyngså
…
29. august 2015 - kl. 11:29 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
50 erhvervsdrivende indkaldes til møde på Værestedet.
Mødet er affødt af det landsbysamarbejde, som er opstået i ”Den Bette Trekant”, der dækker landsbyerne Voerså, Lyngså og Præstbro med opland. Inden der kom gang i landsbysamarbejdet, har der været afholdt en del møder, i de tre landsbyer, og på et af de sidste møder, der blev afholdt i SFO-bygningen i Voerså, blev der nedsat flere udvalg – herunder blandt andet et erhvervsudvalg med tre medlemmer, der kom til at bestå af Jørgen Fynboe, Albæk, Jørgen Kristensen, Lyngså og Gynther Mølgård, Voerså.
Disse tre personer har nu taget initiativ til et erhvervsmøde i området, der finder sted onsdag 9. september med start 19.00 på Kulturhuset Værestedet i Lyngså.
50 invitationer
I nær fremtid modtager 50 erhvervsdrivende, i ”Den Bette Trekant”, en invitation til at møde op, og meningen er så, at disse erhvervsdrivende skal komme med input om, hvordan man får et bedre erhvervsliv og samarbejde i området, ”Den ”Bette Trekant”.
Inden de erhvervsdrivende får lov til at komme til orde, kommer der tre repræsentanter med diverse oplæg og muligheder, som forhåbentlig vil være med til at skyde debatten i gang.
Repræsentanterne er en fra Erhvervshuset i Frederikshavn Kommune. En erhvervskonsulent fra Sparekassen Vendsyssel samt en repræsentant fra Arbejdsgiverforeningen Dansk Industri.
De tre initiativtagere forventer stort fremmøde, fra de erhvervsdrivende i området, og det er kun inviterede, der har adgang til mødet.
Tekst og fotos. Cille Strøm
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.






Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Landsby-erhvervsmøde i Lyngså
...' til en bekendt