
24-årig mand var påvirket af amfetamin og cannabis
25. januar 2021 - kl. 14:12 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Da to betjente fra Nordjyllands Politi, fredag, patruljerede ad Ålborgvej i Sæby, lagde de mærke til, at en personbil holdt i tomgang på en parkeringsplads i området. De tog således kontakt til føreren af bilen, der viste sig at være en 24-årig mand.
Betjentene kunne hurtigt konstatere, at manden så ud til at være påvirket – hans pupiller var nemlig unaturligt store, og så reagerede de ikke på betjentenes lysstav. Politiet instruerede derfor bilisten i at deltage i en narkometertest, da de havde rigelig grund til at mistænke manden for at være påvirket.
Og betjentenes mistanke gav pote – narkometertesten gav nemlig udslag for, at bilisten tilsyneladende var påvirket af både cannabis og amfetamin. Derudover kunne betjentene ved hjælp af politiets systemer se, at manden allerede havde fået inddraget sit kørekort i en tidligere hændelse.
Politiet sigtede og anholdt derfor bilisten for kørsel under påvirkning af narkotika samt kørsel i frakendelsestiden. Betjentene kørte derefter bilisten til politigården for at få udtaget en blodprøve som bevismateriale i sagen.
En kommentar til “24-årig mand var påvirket af amfetamin og cannabis” under annoncerne.




Hændelsen var ventet…og har været det i mange år…
Håber, politiet får stoppet narkomanerne i Sæby…så sælgerne ikke har et ‘marked’ mere…