Mange forskellige oplevelser for alle i Sæby Kirke

Mange forskellige oplevelser for alle i Sæby Kirke

12. juni 2026 - kl. 2:33 - af

Søndag den 14. juni kl. 10.00 er der Højmesse i Sæby Kirke. Her spiller organist Peter Emil Ryom på orgel og flygel. Kirkekoret synger og provst Peter Jessen forestår gudstjeneste og prædiken. Efter hver søndagsgudstjeneste i kirken er der fælles kirkekaffe med hyggeligt samvær i kirkens sideskib. Det er en god stund til fællessang, eftertanke, bøn og fællesskab.

Torsdag den 18. juni kl. 10.30 holdes gudstjeneste for udviklingshæmmede. Gudstjenesten er specielt tilrettelagt med fortælling og sang og med indlagte oplevelser. Denne gang deltager Ældresagens sangkor. Alle er velkommen.
Hver onsdag er der en kort andagt kl. 9.30. Her læses søndagens tekst, der bedes en bøn og der synges et par salmer. Efterfølgende er der kaffe i Mariehuset.

Hver anden mandag – dvs. mandag i ulige – næste gang mandag den 15. juni kl. 10.00 – er der kaffe på kanden på kirkegården med hyggeligt samvær og gode samtaler.

Søndag den 21. juni bliver en helt speciel dag i Sæby Kirke. Der begyndes kl. 10.00. Her holder orglet fridag og spillemandskredsen i Nordjylland overtager gudstjenestens musikledsagelsen. Spillemændene vil både spille til fællessalmerne og spille egne numre, der vil være både polka, valsemusik og mazurka. Spillemændene vil naturligvis også stå for præludiet i begyndelsen af gudstjenesten, og postludiet ved gudstjenestens afslutning. På kalkmalerierne kan man se, at der også tidligere har været mange instrumenter i spil i kirken. Alle er velkommen.

Efter denne spændende og anderledes gudstjeneste er der sogneudflugt til Skagen. Der begyndes med en let frokost i Mariehuset inden turen går nordpå til Skagen med besøg bl.a. på Kystmuseet, Den svenske Sømandskirke og Grenen. Der afsluttes med aftensmad i Frederikshavn.

Tilmelding snarest muligt til Kirkekontoret eller på mail saeby.songfrederikshavn@km.dk. Turen koster 295 kr. der betales ved tilmelding på MobilPay nr. 99495 mærket ‘udflugt’ eller ’til Kirkekontoret’.
Alle er velkommen til denne hyggelige søndag og i Sæby Kirke og på Sæby Kirkegård.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Mange forskellige oplevelser for alle i Sæby Kirke' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger