
Højskole til efteråret i Sæby ved FOKUS Vendsyssel
26. april 2026 - kl. 4:12 - af Jeanette Wildenhoft
FOKUS Vendsyssel (tidligere FOF Vendsyssel) har i en længere årrække haft stor succes med halvårlige højskoler i en række byer i Vendsyssel, heriblandt Sæby.
Nu har FOKUS Vendsyssel programmet for efteråret klar. Foredragene vil foregå i Frikirken på Sæbygårdvej i Sæby med start den 23. september og afslutning den 2. december – onsdage kl. 9.30 – 11.30 med Henrik Dørum Jensen som ”vært”. Der bliver fællessang og en spændende foredragsrække med 10 foredrag og oplevelser.
Der lægges for med Kasper Wilton og ”Teater til tiden og teater gennem tiderne”. Publikum kommer helt tæt på et langt og alsidigt teaterliv! Wilton har bl.a. været leder af Vendsyssel Teater og Folketeatret. Hør om et teaterliv udover det sædvanlige med muntre beretninger, personlige refleksioner og historier.
Den 30. september ser Heidi Egebjerg Johansen ”Verden fra et par løbesko”. Heidi er oplevelsesløber! Hun har en dyb passion for løb og bruger næsten alle sine feriedage på at rejse ud i det ukendte.
Undervejs i forløbet kommer deltagerne bl.a. med til Transnistrien, Gorno-Badakshan, Nagorno-Karabakh, Karakalpakstan og Gagausien samt til Grønland, Andesbjergene og Galapagos. Endvidere fortælles om Agersted under 2. verdenskrig som Vendsyssels nazi-hovedsæde. Højskolen slutter med foredrag om den kendte sangskriver og tekstforfatter Jens Rosendal.
Pris for hele efterårspakken er 1.095 kr. Tilmelding på www.fokus-vendsyssel.dk, hvor hele programmet også kan downloades – eller benyt tlf. 70 25 50 50.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Højskole til efteråret i Sæby ved FOKUS Vendsyssel' til en bekendt