Clever vil opstille ladestation på Trafikcenter Sæby

Clever vil opstille ladestation på Trafikcenter Sæby

7. april 2026 - kl. 20:52 - af

Frederikshavn Kommune har kort før jul modtaget ansøgning angående opførelse på Trafikcenter Sæby Syd af en ladestation til el-biler.

Frederikshavn Kommune har screenet projektet for at vurdere, om det kan få væsentlig indvirkning på miljøet. Da der ikke er fundet væsentlige indvirkninger på miljøet, har kommunen under henvisning til Miljøvurderingsloven truffet afgørelse om, at projektet ikke udløser krav om miljøvurdering.

Der ønskes opstillet 8 overdækkede ladestandere og 2 tilhørende transformerstationer. Der etableres derudover en toiletbygning på 10 m3.

Frederikshavn Kommune ejer arealerne og har i september 2025 givet Clever A/S fuldmagt til at ansøge om projektet. Clever A/S er grundejer, af den fremtidige matrikel, som er under udstykning. Det fremtidige bebyggede areal vil udgøre 415 m2. Den maksimale bygningshøjde må være 4,66 m.

Projektet er ikke omfattet af risikobekendtgørelsen. Det er i overensstemmelse med kommuneplanen og er i sin helhed placeret inde for byzone.

Der er ingen fredninger eller planer om kommende fredninger indenfor projektområdet. Der er heller ingen kulturelle ellerhistoriske landskabstræk indenfor projektområdet, ligesom der heller ikke er arkæologiske værdier.

Såfremt man har indsigelser mod projektet, er der fastsat en klagefrist til den 29. april. Indtil da kan kommunens afgørelse påklages til Miljø- og Fødevareklagenævnet.

Tekst: Per Rye

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Clever vil opstille ladestation på Trafikcenter Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger