Lygtholt Økologiske Juletræer – Fra sjov hobby til stor succes

Doris og Tage Holm Nielsen. Foto: Lygtholt Økologiske Juletræer

Lygtholt Økologiske Juletræer – Fra sjov hobby til stor succes

11. december 2025 - kl. 3:39 - af

Da Tage Holm Nielsen og hans hustru, Doris for 15 år siden såede frøene til de første økologiske juletræer på markerne ved deres gård i Østervrå, var de ikke bevidste om, hvilken stor succes, deres “sjove hobby” ville blive.
I 2020 blev ejendommen i Østervrå solgt, men juletræsplantagen blev fortsat drevet af parret. Men den 24. december i år er det sidste chance for at erhverve sig et økologisk juletræ fra Lygtholt. Det arbejdsomme ægtepar går herefter på velfortjent pension, efter mange gode år med Lygtholt Økologiske Juletræer.

Juletræer doneret til byen
Når man ad grønnegade går eller kører ind mod Sæby centrum, bliver man i december måned taget vel imod af et stort oplyst juletræ på Strygejernet. I år er det smukke træ blevet doneret af Lygtholt Økologiske Juletræer – hvilket træet på Klostertorvet i Algade også er.
Træerne er med til at skabe glæde og julestemning i byen og Sæby Handel, som står bag meget af juleudsmykningen i midtbyen, er yderst taknemmelige for den flotte gave fra den lokalforankrede og familieejede virksomhed.

København som største kunde
Fra salget af de første små juletræer i 2016, har valget om at producere økologiske juletræer, vist sig at være det helt rigtige. For udover at levere juletræer til nordjyderne, har juletræsproducenterne fundet en niche i København. Mellem 90-95% af juletræssalget sker nemlig til hovedstaden, hvor de nordjyske træer er yderst populære.
Muligheden for at få et formklippet, allergivenligt træ uden kemi og giftstoffer taler ind i en tid, hvor fokus i stigende grad er på bæredygtighed og økologi, og især københavnerne prioriterer at få et træ, som ikke er sprøjtet. Hos Lygtholt Økologiske Juletræer sprøjter de ikke træerne, men holder ukrudtet omkring træerne nede med håndkraft.

Køb dit lokale økologiske juletræ her:
Fæld selv:
Brøndenvej 52, Østervrå. Lørdage og søndage (t.o.m. 4. søndag i advent) kl. 13.00 – 15.00.
Salgssted: Vejbod hos Doris og Tage Holm Nielsen, Søvangsvej 6, 9300 Sæby. Åbent alle dage frem til den 24. december.
Bemærk; Levering til døren i postnummer 8000-9990. Læs mere om levering og yderligere information her.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lygtholt Økologiske Juletræer - Fra sjov hobby til stor succes' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger