
Moderaterne: Få din politiker i tale til vælgermøde mandag
15. november 2025 - kl. 3:02 - af Jeanette Wildenhoft
Af Moderaternes kandidater, Lone Haugaard (byrådsmedlem), Morten Arvidsson, Nikolaj C. Andersen, Kasper Kruse og Frank Reeckmann:
Få din politiker i tale: Invitation til kaffemøde aftenen inden valget – Moderaternes 7. arrangement er denne gang i Sæby
Moderaterne har allerede afholdt 6 arrangementer i løbet af valgperioden. Det usædvanlige initiativ blev affødt af et par oplevelser i begyndelsen af valgperioden, hvor det stod klart, at mange vælgere har en oplevelse af, at det er svært at få politikerne i tale.
Hos Moderaterne vil vi politik på en anden måde. Når vi siger, at vi ønsker en bedre dialog og inddragelse, så mener vi det. Og så gør vi noget ved det i stedet for kun at tale om det!
På mandag den 17. november er der en lidt anderledes og helt unik mulighed for at komme helt tæt på de lokale politikere og få afklaring af de sidste spørgsmål om, hvem der er bedst egnet til at sætte retning for kommunen de næste 4 år.
Denne gang er der ikke er et panel, der skal have fordelt taletid. Det er et lidt kortere møde, fra kl. 16.00-17.30, hvor vi sidder ved borde og drikker kaffe og spiser kage, mens samtalen ved bordene kan tage sin egen retning afhængig af deltagerne. Politikerne fra alle partier er inviteret og de vil cirkulere ved bordene.
”Vi håber, at denne meget uformelle måde at holde et møde på, giver endnu bedre mulighed for at få konkrete svar på de spørgsmål, man har”, udtaler spidskandidat, Lone Haugaard (M). Morten Arvidsson supplerer: ”Det er også i høj grad formålet med mødet, at politikerne skal høre på de fremmødtes synspunkter”.
Arrangementet finder sted i Sæby Spektrum, mandag den 17. november kl. 16.00 – 17.30 og alle temaer kan komme på dagsordenen.
Igennem valgkampen har Moderaterne været værter for følgende arrangementer:
13/10 – Traditionelt debatmøde i Bangsbo, Frederikshavn
16/10 – Virksomheds- og uddannelsesbesøg med deltagelse af Uddannelses- og Forskningsminister Christina Egelund i Frederikshavn og Skagen
20/10 – Vælgermøde med deltagelse af Ældreminister Mette Kierkgaard i Østervrå
20/10 – Vælgermøde med deltagelse af Ældreminister Mette Kierkgaard i Skagen
3/11 – Traditionelt debatmøde i Østervrå
9/11 – Stort vælgerarrangement med middag og deltagelse af Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Frederikshavn
17/11 – Kaffemøde i Sæby
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Moderaterne: Få din politiker i tale til vælgermøde mandag' til en bekendt