
Arkivfoto
Banko med Sæby Pensionist- og Efterlønsklub
11. november 2025 - kl. 11:12 - af Jeanette Wildenhoft
Så har Sæby Pensionist- og Efterlønsklub afholdt efterårets bankospil.
Der var 35 pakker koteletter til ”rækken fuld” og en 3000 grams and til det sidste spil, hvor hele pladen skulle være fuld.
Et ganske almindelig onsdagsarrangement i Manegen plejer at foregå med tre kvarters underholdning, en halv times kaffepause/afholdelse af amerikansk lotteri og derefter endnu tre kvarters underholdning. Men denne gang blev der spillet banko indtil der ikke var flere gevinster at spille om, hvorefter der blev serveret kaffe, boller med rullepølse og citronmåner.
Sidste punkt på eftermiddagens program blev så denne gang en omgang amerikansk lotteri.
Herefter kunne de heldige vindere henvende sig ved glaslugen ud til Manegens køkken for at få udleveret de køleskabskolde gevinster.
På onsdag vil klubben være vært for en omgang musikunderholdning leveret af Landsbymusikanterne fra Flauenskjold.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Banko med Sæby Pensionist- og Efterlønsklub' til en bekendt