Lokale statister søges til DR tv-serie om REGAN VEST

Betondørene ind til selve REGAN VEST bunkeren, Foto: REGANVEST.dk

Lokale statister søges til DR tv-serie om REGAN VEST

16. august 2025 - kl. 2:04 - af

DR optager DokuDramaserie om Danmarks dybeste hemmelighed – REGAN VEST.

Brødrene Karsten Hvam Pedersen og Poul Holt Pedersen skrev bogen Danmarks dybeste hemmelighed, som var årsag til at REGAN VEST blev lavet til museum. Nu filmatiseres deres – og REGAN VEST’s – historie; og du kan få en rolle som statist.

Serien vises på DR
Efter at bogen ”Danmarks dybeste hemmelighed” om REGAN VEST udkom og bunkeren åbnede som museum i 2023, har brødrene arbejdet på idéen om en filmatisering. Det bliver det prisvindende produktionsselskab Yes Yes Pictures, der skal lave serien for DR.

Statister søges
Har du lyst til at være statist?
Tidsperioden, der skildres, er 70’erne og 80’erne og handlingen udspiller sig i Nordjylland.
Der søges efter lokale statister som har lyst til at medvirke i de dramatiseringer som bliver en del af dokumentarserien. Du skal være mand eller kvinde mellem 20 og 60 år.
Optagelserne vil finde sted i Himmerland i uge 51 i 2025 og uge 3 i 2026.

Der der er tale om et periodeprojekt vil der blive afviklet en fysisk statistcasting i Himmerland søndag d. 7 september 2025 som du vil blive inviteret til hvis du matcher hvad der søges.

Sådan startede det
Poul Holt Pedersen og Karsten Hvam Pedersens interesse for atombunkeren startede i 1983, da Karsten var 4 år og Poul var 8 år. Deres forældre købte et sommerhus ved Løkken – nærmest midt i en fæstning fra 2. verdenskrig.  Fra da af brugte de størstedelen af deres fritid på at besøge bunkere.

REGAN VEST var Danmarks dybeste hemmelighed
I 1994 fortalte deres onkel, at der fandtes noget yderst hemmeligt i nærheden af Rold Skov. Mere fortalte han dem ikke. Denne korte bemærkning skulle man umiddelbart tro, at de hurtigt ville glemme, men det var ikke tilfældet. I 25 år søgte de efter oplysninger om hemmeligheden og i 2010 udkom første udgave af deres bog. Bogen blev forinden censureret af forsvaret, Beredskabsstyrelsen og NATO. For første gang blev den samlede historie om hvorfra og hvordan regeringen kunne føre Danmark gennem en national krise eller 3. verdenskrig beskrevet. Bunkerne – og meget store dele af den civile beredskabsplanlægning – har hidtil været holdt usynlig og var ukendt for de fleste. Bogen blev en stor succes og var afgørende for, at myndighederne besluttede at skrive REGAN VEST ud af beredskabet i 2012.

Blev til museum
Sammen med Kulturarvsstyrelsen skrev brødrene ligeledes en bog om danske koldkrigsanlæg; herunder om REGAN VEST. Det blev nu også tydeligt for museumsverdenen og for Kulturarvsstyrelsen, at REGAN VEST var et helt unikt stykke Danmarkshistorie, som skulle bevares for eftertiden. Kulturarvsstyrelsen fredede REGAN VEST i 2014 og den blev derefter lavet til museum.

Historien om Danmarks dybeste hemmelighed kommer du til at se på DR i 2026 – og måske med dig i en statistrolle?

Hvis du vil vide mere
På siden facebook.com/REGANVEST kan du følge filmprojektet og læse mere om hvordan du kan få en af statistrollerne.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lokale statister søges til DR tv-serie om REGAN VEST' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger