Sommerferien har ringet ud

Sommerferien har ringet ud

11. august 2025 - kl. 10:35 - af

Nu skal vi alle i gang igen. Skole og studiestarten banker på. I dag starter hverdagen igen.

Alle fortjener en god start, hvor de bliver set, hørt og bliver inkluderet i fællesskabet.

Elever og studerende i Nordjylland vender tilbage til gymnasier, professionsuddannelser og universiteter. Men for én gruppe unge – dem med funktionsnedsættelser som ADHD, angst, ordblindhed, talblindhed, autisme eller fysiske helbredsudfordringer – kan studiestart være særligt krævende. For mig som tidligere skolelærer og som medlem af regionsrådet for socialdemokratiet er det en mærkesag, at vi styrker indsatsen for elever og studerende med funktionsnedsættelser.

Region Nordjylland har derfor sat ekstra fokus på at skabe bedre rammer og støtte, så funktionsnedsættelser ikke bliver en barriere for at gennemføre en uddannelse. Tidligere var det ofte op til den enkelte at klare sig. I dag arbejder man bevidst med samspillet mellem individet og omgivelserne – med struktur, fleksibilitet og forståelse som nøgleord.

I samarbejde med Professionshøjskolen UCN, SOSU Nord og Aalborg Universitet har Region Nordjylland igangsat en målrettet indsats gennem Nordjysk Sundhedsalliance. www.nordjysksunhedsalliance.dk

Initiativerne omfatter blandt andet:
– Værktøjer til vejledere og undervisere
– Dialogstøtte og planlægningsredskaber
– Kompetenceudvikling i funktionsnedsættelser
– Preboarding-forløb, der gavner både studerende med særlige behov og deres medstuderende

Med de rette rammer, forståelse og forventninger er en funktionsnedsættelse ikke en hindring, det er min klare holdning.
Vi vil skabe et uddannelses- og arbejdsmiljø, hvor alle har mulighed for at bringe deres evner i spil.
Målet er at sikre, at både i praktikperioder og på fremtidige arbejdspladser bliver integrationen af mennesker med funktionsnedsættelser en naturlig del af hverdagen – til gavn for både den enkelte og samfundet som helhed.

Jeg vil ønske jeg alle en god skolestart i morgen – nu smøger vi ærmerne op.

Nyt skoleår, nye udfordringer, nye fællesskaber, ny viden – velkommen tilbage.

Kirsten Morild Vincent Andersen | Regionsrådsmedlem(S)

www.nordjysksunhedsalliance.dk

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sommerferien har ringet ud' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger