Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club

Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club

22. juni 2025 - kl. 3:26 - af

GRIB FREMTIDEN var mottoet for klubåret juli 2024 til juni 2025 i Sæby Y`s Men´s Club. Et motto den afgående præsident, ved generalforsamlingen d. 17. juni 2025, Emmy Jacoksen havde valgt. I sin overdragelses tale sagde hun: Vores udfordring var og er stadig at gribe dagen og møde fremtiden med håb. Vi kan tænke på fremtiden med håb, frygt, optimisme og alt sammen vedrører os alle. Vi i Y´s Men vil møde fremtiden med håb, fordi den kristne tro giver håb hvis vi griber og aktiv præger den.

På den måde får vi hjælpsomhed og omsorg til den enkelte i klubben sat frem til at være noget væsentlig i vores klub.

Tak for at I alle er med til at vi hjælper hinanden med at løfte denne røde tråd i vores klubs fællesskab.

Præsidenten glædede sig over at vi i klubåret har kunne byde velkommen til to nye medlemmer så klubben nu tæller 33 medlemmer.

Ud over klubbens interne møder med spændende foredragsholdere har klubben været på udflugt til Sydhavsøerne, været på virksomhedsbesøg, deltaget i fællesmøder med andre Y´s Men´s klubber.

Skatmester kunne i det fremlagte regnskab vise, at klubben har kunnet uddele 54.000,00 kr. til ungdomsarbejde og humanitære formål både lokalt og internationalt. Pengene er tjent ved dyrkning og salg af porrer, omdeling af kirkeblade og aviser, samt salg af julekalendere i samarbejde med Sæby Friskole, som derved tjente til ekstra aktiviteter.

Men ikke alle klubbens aktiviteter giver penge fra sig. På Thorup Hede Spejdercenter har klubbens medlemmer udført håndværks arbejde samt udført rengøring.  Klubben vil også gerne tage medansvar for børns trivsel og har derfor udsendt undervisningsmateriale til alle skoler i området. Undervisningsmateriale som kan hjælpe lærerne med at takle børns ensomhed.

Materialet hedder: Ensomhed og Fællesskab og findes på www.ensomhedogfællesskab.dk

Efter generalforsamlingen var der præsidieoverdragelse, hvor den afgående præsident bød det nye hold velkommen med bemærkningen: I er et nyt hold men holdningen er den samme.

Den tiltrædende præsident, Poul Erik Overgaard, takkede for klubbens tillid ved valget af ham som præsident. Han understregede gennem en beretning, hvor vigtig det er, at stå ved sine holdninger selv om det kan give både anerkendelse og modstand.

Det nye præsidie er:

Præsident: Poul Erik Overgaard

Vicepræsident: Jytte Thomsen

2. Vicepræsident: Finn Jakobsen

Skatmester: Kai Casper

Sekretær: Søren Kristensen

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Præsidieskifte i Sæby Y´s Men´s Club' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger