
Foto: Sæby Pensionist og Efterlønsklub
Musikalsk onsdagsarrangement ved Sæby Pensionist og Efterlønsklub
3. april 2025 - kl. 10:48 - af Jeanette Wildenhoft
Sæby Pensionist og Efterlønsklubs seneste onsdagsarrangement i Manegen, bestod af musikalsk underholdning med Kielgasterne fra Hirtshals.
Orkesterets sangbøger blev delt ud til de fremmødte, og der var rig lejlighed til at synge med på mange populære danske melodier. Kielgasterne havde et bredt repertoire og der blev således spillet flere amerikanske country melodier såvel som irsk folkemusik melodier.
Det var en rigtig god eftermiddag for alle klubbens medlemmer, som var mødt talstærkt op og hyggede sig med den musikalske underholdning
Ved Sæby Pensionist og Efterlønsklubs næste onsdagsarrangement vil der blive afholdt bankospil/generalforsamling – og herefter er der sommerferie.
Opstart på efterårssæsonen vil være onsdag den 27. august.
Der vil dog i løbet af sommermånederne blive taget skridt til afholdelse af to udflugter, nemlig:
- Sommerudflugt den 25. juni, hvor klubben blandt andet besøger Søby Brunkulsmuseum. Der er stadig ledige pladser i de to busser, der er hyret til turen og interesserede kan fortsat melde sig til turen ved henvendelse til klubbens kasserer.
- ”kør-selv-tur”, der vanen tro vil blive afholdt om eftermiddagen kl. 13.30 den første onsdag i august, med afgang fra Manegens parkeringsplads. Man medbringer selv eftermiddagskaffe, aftensmad samt bord og stol.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Musikalsk onsdagsarrangement ved Sæby Pensionist og Efterlønsklub' til en bekendt