
Troels Mylenberg, Alex Vanopslagh og Jacob Mark. Foto: Sara Galbiati
Mød Alex Vanopslagh og Jacob Mark i Sæby
8. februar 2025 - kl. 6:19 - af Jeanette Wildenhoft
Hvordan kan to personer fra hver sin ende af det politiske spektrum finde fælles fodslag?
Det kan du få svar på, når Alex Vanopslagh og Jacob Mark gæster Manegen – Sæby Kulturhus tirsdag den 11. marts.
Alex Vanopslagh og Jacob Mark er begge født i oktober 1991 med kun én dags mellemrum. Jacob voksede op i det østsjællandske nær Køge, mens Alex har rødder i Struer i det vestjyske. Trods deres forskellige baggrunde og politiske holdninger har de oplevet mange af de samme udfordringer – blandt andet presset fra en hektisk politisk hverdag og personlige erfaringer med stress.
”Mark & Vanopslagh: Politik og parløb”
Mød dem tirsdag den 11. marts i Manegen – Sæby Kulturhus, hvor de i samtale med forfatter og journalist Troels Mylenberg vender alt fra politik og fremtidens Danmark til personlige erfaringer med nederlag og stress.
Foredraget er baseret på bogen ‘Mark & Vanopslagh: Politik og parløb’, og giver et fascinerende indblik i, hvordan politiske uenigheder kan føre til dybere refleksioner og personlige erkendelser. Troels Mylenbergs skarpe journalistiske blik vil kaste lys over de perspektiver, der ofte overses i den offentlige debat.
Læs mere og køb billetter på:
Mød Mark & Vanopslagh | Bibliotek & Borgerservice Frederikshavn Kommune.
Der er også mulighed for at købe en ungdomsbillet til halv pris på biblioteket og ved fremvisning af studiekort.
En kommentar til “Mød Alex Vanopslagh og Jacob Mark i Sæby” under annoncerne.
Aftenens program er aflyst pga sygdom hos en af deltagerne. Billetter refunderes.