Spændende møde med borgmesteren i Herreklubben

Spændende møde med borgmesteren i Herreklubben

7. februar 2025 - kl. 10:48 - af

Trods en travl kalender havde Karsten Thomsen taget sig til at besøge ”sin gamle arbejdsplads”, hvor Herreklubben nu har til huse, og hvor knap 50 medlemmer fyldte hele dagligstuen til sidste plads.

Karsten Thomsen gav forsamlingen et meget ærligt og informativt indblik i hans barndom, som absolut ikke for de fleste ville blive opfattet som ønskværdigt. Et fattigt hjem med alkohol, og hvor de 3 søskende måtte klare sig selv, fra at stå op om morgenen, sørge for at de fik mad, og passe skolen. Som han udtrykte det – ”hvis det havde været i dag, var vi blevet fjernet, og placeret hos en plejefamilie”. Sådan gik det heldigvis ikke. Alle hjalp og støttede de 3 børn.

På ingen møde beklagede Karsten sig, og barndommen og ungdommen havde været med til at gøre ham til den person han var i dag, og hvor tiden viste ham, at en skolegang uden rigtig at være interesseret i undervisningen, viste sig senere, at kurser og lærdom var nødvendigt, og specielt havde lederuddannelseskurset som fodboldtræner givet en god ballast.

Helt fra ganske lille måtte han selv tjene penge. Efter forældrenes skilsmisse, arbejdede moderen hver aften, for at tjene til dagen og vejen. Således blev det til et par sommersko og tilsvarende vintersko, På et tidspunkt bad læreren om, at han nu skiftede sandalerne ud med vinterskoene. Hans interesse var fodbold, og han skulle selv tjene til kontingentet og fodboldstøvlerne, men Karsten følte han havde haft en god barndom, og tingene har medvirket til indsigt i samfundet i dag. Derfor har det sociale liv også en stor plads i hans hjerte.

Arbejdslivet startede rigtigt som 13-årig, og gik via en maskinfabrik, renovationsmedarbejder og senere slagteriet, hvor han sluttede efter 42 år som fællestillidsmand. Fra foreningslivet vidste han at samarbejde, respekt og omtanke, kunne skabes gode resultater hvilket han også havde taget med sig ind i politikken, hvor Anker Jørgensen var hans store forbillede. Han ønsker ikke at være borgmester pga. magten men via samarbejde at nå resultater.  Derfor ville vi heller ikke se ham stille op med borgmesterkæden, hvor det ikke var absolut nødvendigt.

Karsten kunne også betro os, at han aldrig vil læse eller  svare på indlæg på Facebook. Hvis borgerne har et vigtigt budskab, så er telefonen altid åben, og så kan mange problemer løses ved en direkte dialog. Solk som ikke tør stå ved deres hårde udsagn på Facebook, føler han ikke kan tages seriøst.

Mange af dagens deltagere har kendt Karsten gennem mange år, men trods det var det opfattelsen efter mødet, at det var en ganske kompetent mand, som nu stod i spidsen for byrådet. En mand hvor alle fik et godt indblik i hvem Karsten Thomsen var, og hvordan barndommen og ungdommens oplevelser har formet ham til den person han er i dag.

Efter et fornøjeligt og informativt foredrag, og en del gode spørgsmål sluttede dagen med fællesspisning som altid i Herreklubben.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Spændende møde med borgmesteren i Herreklubben' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger