Per Larsen genvalgt til folketingskandidat

Per Larsen genvalgt til folketingskandidat

16. maj 2024 - kl. 13:28 - af

De Konservative i Frederikshavnkredsen har genvalgt Per Larsen som kredsens folketingskandidat. Det skete på en ekstraordinær generalforsamling d. 23.maj, hvor forsamlingen enstemmigt bakkede op om valget af nuværende folketingsmedlem Per Larsen.

Per Larsen har en række ordførerskaber, bl.a. på sundhedsområdet. Det viste sig også i den debat, der var efter valghandlingen. Her fortalte Per Larsen med stor indsigt om forhandlinger om den ny abortlov og om problematikker vedrørende aktiv dødshjælp og organdonation.

Per Larsen takkede for valget og fortalte, at han er meget glad for at igen kan stille op i den kommune, hvor han bor.

Formandskabet i den konservative vælgerforening Thomas Rugholm og Tomo Kijanovic er yderst tilfredse med at Nordjyllands eneste konservative folketingsmedlem igen vælger at stille op i Frederikshavnkredsen.

”Per er en stor kapacitet med en kæmpe erfaring i politik og vi er glade for, at han stiller op hos os i Danmarks nordligste kommune – på hans egen hjemmebane” siger Thomas Rugholm.

Næste Folketingsvalg skal afholdes senest 1. november 2026.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Per Larsen genvalgt til folketingskandidat' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger