
Analog Uge på Nordjyllands Idrætsefterskole Stidsholt
9. februar 2024 - kl. 11:29 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Facebook, Instagram, Snapchat – der findes mange apps, der frister og frygten for at ”gå glip af noget” gør det næsten umuligt at holde mobilen i lommen.
Fokus på de unges skærmforbrug
Det er efterhånden alment kendt, at børn, unge og voksne har et stort skærmforbrug. Mange af os ved, hvor svært det er at begrænse vores tid på telefonen eller computeren. Den tid, vi lever i gør det svært at være ”offline” når vi døgnet rundt modtager notifikationer på vores mobiltelefon.
Idrætsefterskole Stidsholt har i den forgangne uge sat fokus på netop denne skærmafhængighed. Efterskolen har haft Analog Uge, hvor eleverne og underviserne kun har haft adgang til deres telefon og computer én time om dagen.
”Underviserne har nok haft det sværest”
Forstander Andreas Larsen kan fortælle, at eleverne overordnet set har taget godt imod Analog Uge. Faktisk har det været sværere for underviserne at gå offline, da al deres kontakt med eleverne, og hinanden, primært foregår digitalt.
Ugen har vist, at det ikke kun er eleverne, der er afhængige af deres telefon – det er i lige så høj grad de voksne.
Anderledes undervisning
Den manglende adgang til computere har stillet krav til underviserne, som har måtte tilpasse og ændre deres undervisning. Derudover har eleverne måtte skrive, overstrege og tage noter i hånden.
Underviserne har dog været kreative og fundet alternative former for undervisning – blandt andet har eleverne haft flere timer udenfor klasseværelset.
Færre forstyrrelser i timerne
Fraværet af telefoner og computere i timerne har haft mange positive gevinster. Underviserne har især oplevet færre forstyrrelser og mere fokuserede elever.
Hvor eleverne før sad med hovedet i skærmen – og også lavede andet end at lytte til undervisningen – har eleverne i den forgangne uge været mere fokuseret på undervisningen.
De ordblinde elever rammes ekstra hårdt
Analog Uge har, overordnet set, været en positiv oplevelse for elever og lærer. Men forstander Andreas Larsen har erfaret, at ugen har budt på ekstra udfordringer for en specifik gruppe af skolens elever.
Efterskolens ordblinde elever bruger computere som hjælpemiddel – og for dem har fraværet af computer budt på lidt udfordringer. Underviserne har derfor måtte sørge for at tilpasse ugens undervisning, således at disse elever ikke er blevet hårdere ramt end de resterende elever på skolen.
Mere nærvær
Eleverne og underviserne på Idrætsefterskole Stidsholt har haft adgang til deres mobiltelefoner og computer én time om dagen. Dette har frigivet ekstra tid til social samvær og nærvær.
Især dette anser Andreas Larsen som værende en stor gevinst for eleverne, som netop opfordres til at være sociale og interagere med hinanden.
Gentager succesen næste år
Analog Uge har været så stor en succes på Idrætsefterskole Stidsholt, at skolen har besluttet at overføre ugen til næste skoleår. Faktisk beretter forstanderen, at han overvejer at indføre hele to Analog Uger næste år.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Analog Uge på Nordjyllands Idrætsefterskole Stidsholt' til en bekendt