Påskesjov på Sæbygaard

Påskesjov på Sæbygaard

5. april 2023 - kl. 9:59 - af

På Sæbygaard Slot vil der i påsken være en gætteleg der omhandler “Mysteriet om de forsvundne guldæg”.

I vinduerne kan børn og barnlige sjæle finde bogstaver og æg, som til sammen giver en løsning på mysteriet.

Opgaven kan løses udefra i hele påsken, men der vil være mulighed for at komme indenfor Langfredag kl. 12 – 16 og 2. Påskedag, mandag fra 12.-16

Indendørs på slottet kan man nyde de fint dækkede påskeborde. I riddersalen kan man finde Holger Pax’s kæmpe pengekiste, der engang var fyldt med guldæg. Nøglen har været væk længe, men det er lykkedes med eksperters hjælp at få kisten åbnet igen, blot for at konstatere at guldæggene er forsvundet.

Nu er Holger Pax, der ejede Sæbygaard Slot i 1600-tallet “vågnet op”. Han vil selvfølgelig gerne have den flotte pengekisten fyldt med guld igen. Dem, der kan hjælpe Holger Pax og finder den rigtige løsning vil sikkert få en præmie

Det er spændende, hvad der kommer til at ske til sommer. I skolernes sommerferie vil Sæbygaard igen være åbent for publikum. Her vil der igen være lege, gåder, sjov og ballade samt en spændende ny udstilling for de voksne.

I disse år gør Sæbygaards Venner et stort stykke arbejde for at gøre stedet “personligt” og hyggeligt, som om de forskellige generationer af beboere stadig bor på slottet.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Påskesjov på Sæbygaard' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger