
Anders og Morten
Sæby Bryghus slog i dag dørene op for deres nye lokaler på havnen
27. maj 2022 - kl. 15:25 - af Thea Bom Rasmussen
Sæby Bryghus åbnede i dag kl. 13:00 i deres nye lokaler på havnen under Jacobs Fiskerestaurant, og sikke en forrygende stemning allerede fra start. Kl. 13:15 var der fuldt hus.
Anders, Michael og Morten er de kloge hoveder bag værket, som oprindeligt startede som et hobbyprojekt, og de har rigtig gode forventninger.
– Det er nogle meget større lokaler og en dejlig lokation, så vi forventer gæster hele året rundt. Vi ønsker at bidrage til bylivet, som et attraktivt turistmål med rig mulighed for gode kulinariske oplevelser, lyder det fra Anders.
I det nye bryghus har de fået flere nye øl bl.a. den, de kalder “Sommer hvede”, som er en tysk opskrift med 60% hvedemalt og 40% pilsnermalt.
– Vi brygger selv vores øl på vores eget bryggeri på Aalborgvej i udkanten af byen, fortæller Anders.
Hos Sæby Bryghus kan du desuden nyde vin og cocktails med friske råvarer samt en bid mad i samarbejde med Jacobs Fiskerestaurant.
Desuden har de henover sommeren planlagt flere arrangementer, som de også har plads til i de nye lokaler. Allerede i aften starter live musikken. Weekendens program kan ses nedenfor.
Fredag kl. 19:30
Hansen, Johansen & Østergaard kommer og spiller cover-numre fra Sting, Beatles, Van Morrison, John Mogensen, Gasolin, Eric Clapton og mange flere.
Lørdag kl. 21:00
Michelle Birkballe kommer og spiller mange af hendes egne numre og et par stykker lånte.
Skal du holde et selskab? Sæby Bryghus tilbyder deres lokaler til festlige selskaber, som konfirmation, bryllup, fødselsdag med mere.
– Kender du vores logo? Det er et møllehjul, fordi vandmøllen er det centrale i vores by og det, som hele byen blev bygget op omkring. Vi holder meget af Sæby, slutter Anders.
Deres åbningstider er indtil højsæson i weekenderne. Lørdag kl. 11-23 og søndag kl. 11-16.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæby Bryghus slog i dag dørene op for deres nye lokaler på havnen' til en bekendt