Ny borgerliges retorik var under al kritik

Ny borgerliges retorik var under al kritik

5. november 2021 - kl. 11:41 - af

Birthe Rugholm fra Ny Borgerlige må have læst forkert på invitationen, da hun i tirsdags valgte at fremtone deres vanlige holdninger til mennesker fra andre lande.

Disse holdninger kan Ny Borgerlige ytre lige så ofte de vil og hvor de vil, men dælme da ikke foran vores skolebørn, som på dette tidspunkt var i skole og i vores varetægt. Der er skolepligt i Danmark og i vores skole skal man ikke udsættes for ikke at føle sig ønsket.

Ungdomsskolen og skolerne har lavet et fantastisk arrangement og læringssituation, som var en positiv oplevelse for eleverne, det var dog ærgerligt at en gruppe elever måtte sidde tilbage og føle sig udsat fordi Ny Borgerlige ikke formåede at se, at dette faktisk var en læringssituation for ALLE elever.

Fra os skal lyde respekt til Venstres kandidat Jan Bjeldbak for at stoppe den voldsomme talestrøm fra Ny Borgerlige og fortælle de unge mennesker, at de ikke skulle være bange for deres klassekammerater.

Pernille, EL og Christina, SF

En kommentar til “Ny borgerliges retorik var under al kritik” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Ny borgerliges retorik var under al kritik”

  • DF kandidat Nana Harring var ude og ordne nogle valgplakater der var ophængt forkert. Hun blev truet af en gruppe (i ved nok hvem) og måtte tilkalde politiet.

    Hvad mener Pernille og Christina om det ?

    Det er at gøre børn en bjørnetjeneste ved at skjule virkeligheden, den møder de jo uanset om de vil eller ej.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny borgerliges retorik var under al kritik' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER