Sæby Y´s Mens Club er klar til nyt klubår

Sæby Y´s Mens Club er klar til nyt klubår

24. juni 2021 - kl. 9:52 - af

Der var en rigtig god stemning da medlemmerne i Sæby Y´s Men´s Club for første gang siden covid-19 nedlukningen mødtes indendørs. Anledningen var den årlige generalforsamling, hvor klubben også har rullende skift i ledelsen.

Formanden fra programudvalget fortalte, at den største opgave i klubåret 20 / 21 har været at aflyse arrangementer og forsøge at flytte dem til det nye år. Efter nedlukningen har der været fire fælles udendørs aktiviteter. Der har været arrangeret to vandreture ud fra Nellemanns have til Sæbygård skov samt en vandring på Hjertestien i Dronninglund.

Klubbens mangeårige aktivitet med plantningen af porrer blev også gennemført, i alt 6500 stk. så vi igen i år kan tilbyde friskopgravede porrer på torvet i Sæby.

Klubben har også i klubåret 20 / 21 været på gaden med julekalender, omdelt kirkeblade og som noget nyt ugentligt omdelt Østvendsyssel Folkeblad i Haldbjergområdet. Gode aktiviteter hvor vi kunne overholde Covid 19 restriktionerne, samt få motion og ikke mindst tjene penge til donationer, som er kommet ungdomsarbejde og humanitært arbejde til gode, både lokalt, nationalt og internationalt.

Den afgående præsident  Jørgen Vestergaard, så også tilbage på et meget anderledes klubår, hvor han alligevel glædede sig over, at klubben havde formået at tage vare på hinanden, gennem små hilsner, – PIP- til hinaden, samt at huske fødselsdage. På et tidspunkt valgte præsidiet at sende en lille opmuntring til klubbens medlemmer.

Klubbens nye Præsident, Emmy Farsinsen, bød velkommen til det nye præsidie, som hun med stor fortrøstning så frem til, at skulle samarbejde med. Hun fremhævede, at vi har fundet ud af hvad afsavnet af fællesskabet betyder.

Mit motto for klubåret skal være: Fællesskab og Næstekærlighed, sag Emmy Farsinsen. Næstekærlighed er det største bud i loven.

Tiltrædelsestalen sluttede med, at vi sang salmen, Menneske din egen magt, af Lars Busk Sørensen. I et af versene er teksten:

Du skal bringe verden fred,

daglig brød og kærlighed.

Livets Gud har dine hænder,

derfor er det dig, han sender,

når din næste lider nød.

Præsidiet for klubåret juli 2021 til juni 2022:
Præsident: Emmy Farsinsen

Vicepræsident: Arne Jakobsen

2. Vicepræsident: Ketty Kjær Pedersen

Skatmester: Finn Jakobsen

Sekretær: Jytte Thomsen

 

En kommentar til “Sæby Y´s Mens Club er klar til nyt klubår” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Sæby Y´s Mens Club er klar til nyt klubår”

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Y´s Mens Club er klar til nyt klubår' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER