
Tag på Historiejagt med Kystmuseet i Sæby
24. maj 2021 - kl. 12:27 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Nu kan du gå på opdagelse sammen med børnene i Sæbys spændende historie med Kystmuseets nye ”Historiejagt”. Det er et hæfte med en masse historiske opgaver med billeder og informationer om det historiske Sæby, og for at løse opgaverne skal man både rundt i Sæby samt på museet. Hæftet udleveres til museets gæster og der venter en præmie, når alle opgaver er løst.
Pinsen står for døren og hvis du ikke allerede har planlagt en masse aktiviteter, så kan du nu deltage sammen med dine børn eller børnebørn i Kystmuseets nye Historiejagt og gå på opdagelse i Sæby. Undervejs kan I blive klogere på byen og finde ud af hvorfor byen egentlig ser ud, som den gør.
Hvem var Martine Clasen, og hvad skulle Konsul Ørum med en gård inde midt i byen? Og hvorfor er Fruen fra havet kommet til Sæby? Det er blot nogle af spørgsmålene i det lille opgavehæfte, som udleveres til museets gæster. I hæftet finder du en rute, som du skal følge mens du løser opgaverne undervejs. Når alle opgaver er løst, så finder du kodeordet og får en lille præmie på Kystmuseet Sæby. Måske opdager du ting i byen, som du aldrig har lagt mærke til før?
God fornøjelse og velkommen til Historiejagten.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Tag på Historiejagt med Kystmuseet i Sæby' til en bekendt