Lars Oldager (S): <br>Klar til valg?

Lars Oldager (S):
Klar til valg?

11. maj 2021 - kl. 8:01 - af

Jeg mødte en bekendt, her den anden dag, som spurgte mig, om jeg var klar til valg?
Jeg måtte tænke lidt over mit svar! Både Ja og Nej svarede jeg.

For sagen er den, at jeg hellere vil arbejde videre med de skibe som der er sat i søen. Ikke at valget ikke er vigtigt, for det er det bestemt, men Jeg er mere optaget af, hvordan vores unge klarer sig når de skal vende tilbage i skolen fuldtid, og hvordan ansatte i daginstitutionerne og skolerne føler sig tilrette i alt det her.

Ligeledes optager arbejdet med Visionen for fremtidens skole i Frederikshavn kommune mig meget.
Vores skoleafdelinger (skoler) gør et fantastisk stykke arbejde, vi har stor fokus på læring, læsning og har et af landets bedste tilbud i forbindelse med bla. Dysleksi (ordblindhed) .
Vores skoler tager i høj grad udgangspunkt i den enkelte elev, og kan i fremtiden i samarbejde med vores dygtige klubber skabe endnu større fokus og være endnu skarpere på den enkelte elev. Det syntes jeg er godt, og det vil jeg gerne arbejde videre med!

Arbejdet med at  få vores daginstitutioner op på minimumsnormeringen er osse vigtigt. Det er vigtigt at både børnene og de ansatte får en endnu bedre oplevelse af mere overskud og større glæde ved at komme i institutionerne hver dag. Det er vigtigt at pædagogerne oplever at der er tid og overblik og energi til det enkelte barn, og vigtigt at det enkelte barn føler sig set og hørt positivt hver dag. Vi er på vej derhen!

Med den nye arbejdstidsaftale for folkeskolelærerne i kommunen, er der bedre mulighed for at kunne  målrette indsatsen og tilrettelægge efter den enkelte skoleelev. Flere af skoleafdelingerne i kommunen er igennem den seneste tid, blevet moderniseret, der er udover moderniseringen købt 2000 nye stole og 1000 nye borde, hvilket altsammen er medvirkende til et moderne læringsmiljø og bedre arbejdsmiljø for både  elever og lærerer. Vi skal nok komme hele vejen rundt, så alle oplever gode forbedringer!

Det enkelte barn skal være trygt og have oplevelsen af at være værdsat og blive set, igennem hele dets opvækst, Det var nogle af nøgleordene der kom frem indtil videre, i arbejdet med Visionen for fremtidens skole i Frederikshavn. Jeg er sikker på, at forældre, ansatte og politikkere sammen finder frem til den bedste version af et mere sammenhængende skole-og fritidtilbud i hele kommunen,  og igennem et styrket samarbejde med sportsklubberne kan vi  skabe et helhedssorienteret tilbud i hele kommunen, som støtter op om de unges lyst til udvikling, læring og sunde fritidsaktiviteter.

Forresten, Så vil i se mig i efteråret, i færd med at hænge plakater op, så jeg skal nok blive klar,
men hver ting til sin tid.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lars Oldager (S):
Klar til valg?'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER