Hjerteforeningen Sæby inviterer alle ud at gå

Hjerteforeningen Sæby inviterer alle ud at gå

26. januar 2021 - kl. 1:15 - af

Det er uhyre vigtigt med motion og frisk luft under Corona-restriktionerne. Derfor vil Hjerteforeningen Sæby gerne opfordre til at få traveskoene på.

Hele Danmark går sammen – men hver for sig eller nogle få sammen. Det fremgår af en kampagne, som Hjerteforeningen lancerer frem til den 21. februar.

Hjerteforeningen følger meget nøje de restriktioner, som bliver meldt ud. Det betyder bl.a., at stort set al aktivitet ude og inde – både motion og foredrag m.v. er sat på stand by.

”Men der er heldigvis rigtig mange steder, hvor man kan få frisk motion i Sæby-området. Det er bare så utrolig vigtigt at få rørt musklerne og trimmet pulsen og hjertets pumpefunktion,” lyder opfordringen fra formanden for Hjerteforeningen Sæby, Merethe Gaardbo. Hun peger på f.eks. Hjertestien i Gybels Plantage ved Kjeldgårdsvej, Kløverstierne, Sæbygaard Skov, Strandpromenaden, stierne i Professorens Plantage, Pajhede Skov.

De ugentlige fælles gåture på Hjertestien og på Kløverstierne genoptages, når Danmark atter åbnes; men kom ud at gå indenfor de gældende restriktioner og oplev de dejlige områder i og omkring Sæby.

Merethe Gaardbo oplyser, at holdene i hjertemotion, som afvikles i samarbejde med Benefit) genoptages, når Danmark igen lukker op, og det tilladte forsamlingsantal bliver på mindst 10. Der fortsættes med 3 hold på forskellige niveauer og tidspunkter. Man kan tilmelde sig på mail:  HYPERLINK “mailto:merethegaardbo@gmail.com” merethegaardbo@gmail.com eller tlf. 25271204. Motionen tilpasses den enkelte deltager, så alle kan være med.

”Hjerte- Krop – Balance” i samarbejde med Sæby Gymnastikforening genoptages når det bliver muligt. De to foreningen arbejder på at etablere et ude-motionshold for alle på og omkring hjertestien, der i øvrigt i samarbejde med kommunens tekniske forvaltning udvides med en ”sløjfe” til foråret.

Restriktionerne betyder også, at der ikke kan afholdes generalforsamling som normalt. Det vil denne gang foregå den 3. marts som et virtuelt møde. På foreningens facebook og hjemmeside vil der inden længe komme opslag herom samt om, hvordan man tilmelder sig. Alle medlemmer, som har oplyst deres mailadresse, vil automatisk få indkaldelse om mødet.

Der kan læses meget mere her: www.saeby.hjerteforeningen.dk og på foreningens facebook-side.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Hjerteforeningen Sæby inviterer alle ud at gå' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER