Der er ikke meget at glæde sig over!

Der er ikke meget at glæde sig over!

22. januar 2021 - kl. 8:47 - af

Redaktionen har modtaget dette indlæg fra Byrådsmedlem Lars Oldager (A).

Der er i denne tid ikke meget at glæde sig over, vil nogen nok sige! Jeg tror på, at den nordjyske ånd sejrer trods alt.

Mange skeptikkere “hærger” de sociale medier, og er med til, efter min mening, at forplumre debatten og samtidigt fjerne fokus fra de emner der betyder allermest for vores samfund. Vigtige emner som  de ansatte i ældreplejen og på sygehusene, pædagogerne i børnehaverne, dagplejerne og de mange andre, der står i første linie og som virkeligt mærker konsekvenserne af de tiltag, der er sat i værk! De har udover deres normale arbejdsopgaver, langt mere at se til, end mange ved! Jeg syntes vi bør  hylde og hjælpe dem alt vi kan, fremfor at diskutere og skændes på de sociale medier, om hvis skyld det er og hvad der burde være gjort i stedet.
Det er altid nemmest at sidde bagerst i bussen og råbe, fremfor at sidde forrest og være med til at bestemme vejen.

Der er i denne tid ikke meget at glæde sig over, vil nogen nok sige! Jeg har en ukuelig tro på, at vi går mod lysere tider, både med solens komme, og mod Coronaen. Nogen vil sikkert kalde mig naiv og meget andet, men jeg bevarer troen og modet, finder det positive,  og bruger det som modvægt.

For der ER noget at glæde sig over i denne tid, trods alt, siger Jeg!
Budget 20-21 har gjort det muligt at investere i 1500 nye borde og 2000 nye stole til omdeling i vores skoleafdelinger. Skolerne rundt i kommunen får et løft, og bliver mere tidssvarende, senest Sæbygård skoleafdeling, som er blevet renoveret, hvilket sammenlagt betyder at vores skoleafdelinger får et læringsmiljø som bliver væsentligt bedre.

Der ER egentligt meget at glæde sig over i denne tid, trods alt!
Arena Nord skal udvides, M.A.R.S på havnen i Frederikshavn har vundet en stor ordre, som skaber flere arbejdspladser i kommunen. Havnen i Skagen er klar. Havnen i Sæby bliver endnu en perle i rækken af perler i vores Kommune. Vores dygtige erhvervsdrivende holder gang i hjulene trods nedlukning og tiltag. Naturen tager sig godt ud, til glæde for de mange flere brugere, der er kommet indenfor det sidste år. VM i floorball kommer til byen og mange andre gode ting sker i vores dejlige kommune

Der ER da meget at glæde sig over, trods alt!

 

En kommentar til “Der er ikke meget at glæde sig over!” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Der er ikke meget at glæde sig over!”

 • Tør man sige noget om de mange firmaer, der lige nu står og ikke kan betale moms og skat fra 2020?

  Hvis man læser bt.dk 19.januar2021, fornemmer man dansk erhverv og Statsministeren er på kollitionskurs

  citat: “»Det er en besynderlig kritik fra erhvervslivet. Og ikke mindst timingen, når man tænker på, hvad vi har gjort for at få dansk erhvervsliv gennem krisen.«

  “Men den udtalelse fra statsministeren falder ikke i god jord hos erhvervsorganisationerne.

  SMVdanmarks administrerende direktør, Jakob Brandt, advarer således statsministeren imod at signalere, at erhvervslivet skylder staten noget efter coronakrisen.

  »Jeg vil stærkt advare imod, at man får skabt en fortælling om, at erhvervslivet skal stikke piben ind og afholde sig fra kritik af den økonomiske politik, fordi der er blevet udbetalt hjælpepakker. Det er to vidt forskellige ting,« siger Jakob Brandt og tilføjer:

  »Statsministeren siger ikke direkte, at erhvervslivet skylder, men man kan læse det mellem linjerne. Den form for retorik skal vi have stoppet med det samme.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Der er ikke meget at glæde sig over!' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER