IF Skjold søger om tilskud til at udskifte defekt pumpe

IF Skjold søger om tilskud til at udskifte defekt pumpe

7. juni 2020 - kl. 10:26 - af

Kommunens afdeling for Fritid og Folkeoplysning har modtaget en ansøgning til Anlægspuljen fra IF Skjold Sæby.

IF Skjold søger akut Anlægspuljen 2020 om 34.305 kr. til udskiftning af en defekt pumpe til vandingsanlæg på fodboldbanerne i Sæby. Anlægspuljen kan kun søges af godkendte folkeoplysende foreninger i Frederikshavn Kommune.

Tilskud fra Anlægspuljen ydes til forandringer og nyetableringer af klub- eller foreningsfaciliteter samt til energibesparende foranstaltninger. Anlægspuljen yder også støtte til projekter, der har til formål at sammenflytte aktiviteter, herunder støtte til nedrivning og ny reetablering. Ydermere støtter puljen også vedligeholdelsesarbejde, som ikke kan støttes igennem de ordinære tilskud i henhold til Folkeoplysningsordning for frivillige folkeoplysende foreninger.

Projekter, der optimerer kvadratmetre for at skabe mere aktivitet på færre matrikler, har forrang for tilskud. Der ydes ikke støtte til rekvisitter og udstyr til udøvelsen af den folkeoplysende aktivitet eller til faciliteter til kommercielle formål. Der er for øjeblikket et restbeløb for Anlægspuljen på 880.412 kr.

Centerchefen for Kultur og Borgerservice indstiller, at Folkeoplysningsudvalget på udvalgets næste møde den 11. juni beslutter, om ansøgningen skal imødekommes.

Tekst: Per Rye

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'IF Skjold søger om tilskud til at udskifte defekt pumpe' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger