Udvikling af detailhandelen i Sæby

Udvikling af detailhandelen i Sæby

8. maj 2020 - kl. 10:58 - af

Udvikling af detailhandlen i Sæby. Sådan lyder overskriften til et af punkterne på dagsordenen for næste møde i Økonomiudvalget den 13. maj. Politikerne skal tage stilling til, om der skal bevilges penge til opsætning af pegeskilte for gående i Sæby.

Af sagsfremstillingen fremgår det, at Sæby som en af kommunens hovedbyer er et af lokomotiverne for udvikling i kommunen. Forslag til udviklingsstrategi 2020-2024 ”Muligheder for vækst – muligheder for mennesker” rummer som ambition for hovedbyerne, at ”vi har sat os for at skabe de bedste rammer og muligheder for endnu mere handel, liv og aktivitet i bymidterne”.

Ambitionen skal bl.a. udfoldes af følgende pejlemærker:

Vi vil have fokus på at udvikle byernes rum og pladser til gode opholdssteder, hvor der er mulighed for at opleve byens puls og være en del af et aktivt byliv

Vi vil synliggøre de naturlige forbindelser, der er i byerne og gøre det let at bevæge sig og opleve byens mange kvaliteter, hvad enten det gælder kunst, arkitektur, shopping-muligheder eller grønne oaser

Vi vil have tæt dialog mellem relevante lokale aktører for i fællesskab at fremme udviklingen i de enkelte byer.

Samarbejde mellem lokale aktører og kommunen

I Sæby har en række af lokale aktører gennem det seneste år indgået i et samarbejde med kommunen, der netop tager udgangspunkt i førnævnte ambition og pejlemærker.

Samarbejdet handler om udvikling af detailhandlen ved at gøre Sæby mere attraktiv og tiltrække flere gæster og handlende. I samarbejdet indgår repræsentanter fra Sæby Handelsstandsforening, Turisthus Nord, lokale turistaktører og byens borgere.

Gruppen har foretaget en prioritering af de primære indsatser. En af disse indsatser er etablering af skilte, der kan guide de gående turister rundt i byen. Turistbranchen og detailhandlerne oplever et stort behov for en forbedret skiltning i byen. I forbindelse med den forestående udbygning af havnen og dermed et øget antal gæster til byen må det forventes, at dette behov vil øges.

I efteråret 2019 blev der opstillet skilte i Skagen, og erfaringerne herfra er meget positive. Der er et ønske om, at principperne for opstilling og udformning af skiltene i Skagen skal ligge til grund for opstilling af skiltene i Sæby. Skiltene skal indeholde oplysninger om attraktioner og afstand til attraktionerne.

Repræsentanter for gruppen har i samarbejde med kommunen lavet en vurdering af omfanget og placeringerne af skilte i Sæby. Det vurderes, at der skal opsættes 8 standere med i alt ca. 38 skilte, hvilket samlet set vurderes at koste ca. 260.000 kr.

Kommunaldirektøren indstiller forud for mødet, at Økonomiudvalget godkender projektet om opsætning af skilte i Sæby og bevilger penge til projektet fra puljen til prioritering i by og opland.

Tekst: Per Rye

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Udvikling af detailhandelen i Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger