
Debatindlæg: Ny besparelse på kommunens plejecentre
4. juli 2019 - kl. 0:28 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
På byrådsmødet den 26. juni blev der vedtaget en ny besparelse på 3 millioner på kommunens plejecentre, kun Dansk Folkeparti var imod beslutningen.
Da byrådet sidste år behandlede budgettet for 2019, argumenterede jeg for, at budgetrammen var utilstrækkelig og manglede fokus på den del af budgettet, som omhandler køb og salg af pladser indenfor handicap og psykiatri. Allerede sidste år kunne vi nemlig se, at der ville komme et merforbrug for 2018. Jeg frygtede derfor at den planlagte budgetramme ville kunne skabe økonomisk uro indenfor området og det må man sige at den endte med at gøre. Det ser nemlig ud til, at der kommer til at være et merforbrug på hele 14,9 millioner, vedrørende køb og salg af pladser indenfor handicap og psykiatri.
Dette merforbrug har nu resulteret i, at der b.la. blev vedtaget besparelsen på 3 millioner på vores plejecentre, og en besparelse på 3 millioner indenfor det specialiserede socialområde.
Kasper Lau
Byrådsmedlem for Dansk Folkeparti
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Debatindlæg: Ny besparelse på kommunens plejecentre' til en bekendt