Folkeoplysning: Afslag til tre foreninger

Folkeoplysning: Afslag til tre foreninger

20. januar 2019 - kl. 9:14 - af


Folkeoplysningsudvalget orienteres om foreninger, der er blevet godkendt eller har fået afslag efter Folkeoplysningsloven.

Orienteringen sker i forlængelse af ændring af Folkeoplysningsloven, hvor kommunalbestyrelsen skal offentliggøre en liste over foreninger, der godkendes eller får afslag på godkendelse.

Når Folkeoplysningsudvalget mødes næste gang den 24. januar, forventes udvalget at tage til orientering, at der er meddelt afslag til 3 foreninger: 2 fra Sæby og 1 fra Skagen.

Nellemann Haves Venner i Sæby har til formål at skaffe midler og folkelig opbakning til at sikre havens bevarelse. Center for Kultur og Fritid har meddelt afslag til foreningen, da foreningens formål ikke har et folkeoplysende sigte. Centret vurderer, at foreningen har et kommercielt fokus.

Ældresagen Sæbys sangkor har fået afslag, da foreningen allerede er godkendt som frivillig social forening og dermed er tilskudsberettiget til at modtage § 18 midler.

Endvidere fremgår det, at Den selvejende institution Virkelyst fra Drejerstien i Skagen har fået afslag. Foreningen har til formål at drive et være- og aktivitetssted for brugergrupper inden for socialt netværksarbejde. Afslaget fra Center for Kultur og Fritid skyldes, at foreningens formål ikke er et folkeoplysende formål. Centret vurderer også, at foreningen ikke er åbent for alle, da det kun er repræsentanter for en række brugergrupper, der kan vælges til brugerbestyrelsen.

Folkeoplysningsudvalget består af formand Steen Jensen (Frederikshavn Ungdoms Fællesråd) og næstformand Tommy Thomsen (Idrætssamvirket) samt Claus Henrik Nedermark (AOF), Else Schaltz (Idrætssamvirket) og Henrik Carlsen (Frederikshavn Ungdoms Fællesråd). Dertil kommer 3 byrådspolitikere: Almina Nikontovic (A), Anders Broholm(V) samt Brian Kjær(A).

Tekst: Per Rye

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Folkeoplysning: Afslag til tre foreninger' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER