
Cateringlandsholdet holder audition
12. januar 2019 - kl. 9:48 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Har man evnerne, fagligheden, drivet og teamånden, så har man måske chancen for at blive udvalgt til at repræsentere de røde/hvide farver på Det Danske Cateringlandshold.
Vi leder efter dem, som hver dag arbejder hårdt for at pirre sanserne hos gæsterne i kantinerne eller der, hvor man leverer mad. Personer som via kreativitet og nytænkning, rykker grænser og skaber måltidsoplevelser i særklasse, fortæller Team Manager Lars B. Nielsen fra Cateringlandsholdet.
Han påpeger, at man som kandidat skal være en team-player, der er detaljeorienteret og aldrig går på kompromis med kvaliteten.
– For at komme i betragtning skal man indsende en ansøgning, hvori man kort beskriver sig selv om motivationen for at søge, vedlægte forslag til en kødret, en fiskeret og en vegetarret, som kunne serveres i en kantine. Og her behøver man ikke vedlægge opskriften. Og så skal man vedlægge minimum tre fotos af retter, man selv har lavet, efter eget valg, fortæller Lars B. Nielsen.
Der er deadline for ansøgninger mandag den 28. januar, og optagelsesprøven finder sted på Cookery i Odense søndag den 10. februar 2019.
Interesserede skal sende ansøgning til Team Manager Lars B. Nielsen på lars@kokkelandsholdet.dk
Foto : Anders Wiuff
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Cateringlandsholdet holder audition' til en bekendt