
Frederikshavn Handelsskole svarer på elevernes kritik
4. september 2018 - kl. 8:32 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
”På Frederikshavn Handelsskole lytter vi meget gerne til eleverne. Enhver elev kan til enhver tid henvende sig til en lærer eller til ledelsen herunder direktøren med kritik, hvis der er noget man undres over.
Vi tager altid henvendelser fra eleverne seriøst. Men forudsætningen er naturligvis, at de henvender sig til os.
I dag har jeg været rundt i samtlige EUD og EUX-klasser netop for at gøre eleverne opmærksom på, at de altid er velkommen til at kontakte ledelsen, hvis der er noget, man ønsker at drøfte, noget man undres over, eller hvis man har kritik. Vi er altid klar til dialog. Desuden har jeg talt med eleverne om vores fraværsregistreringssystem og de bagvedliggende begrundelser.
Vi i ledelsen undrer os over, at de elever, der har henvendt sig til Sæbyavis, ikke har kontaktet os først, så vi havde mulighed for en dialog.
Derudover har vi ikke yderligere kommentarer”, fortæller Dorte Faurholt Jensen, der er uddannelseschef og Brian Andersson, der er direktør på skolen.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Frederikshavn Handelsskole svarer på elevernes kritik' til en bekendt