MX-5 sportsvogns-træf i uge 29<br>…

MX-5 sportsvogns-træf i uge 29

15. juli 2018 - kl. 0:28 - af

To MX-5 ejere på ferie i Skagen arranger også i år en svingtur for MX-5 klubbens medlemmer fra Sæby til Skagen på små kurverige veje.

Ruten er lavet lidt om i forhold til sidste år. Efter udkørsel fra Sæby Havn, et kort stop ved ØKSNEBJERG, så besøges CLOOSTÅRNET et udsigtstårn i Vandværksskoven vest for Frederikshavn, fra udsigtsplatformen som er i 160 meters højde, kig til Læsø, Skagen og Rubjerg Knude i klart vejr, senere gennem TOLDNE BAKKER, og stop ved BINDSLEV Gl. ELVÆRK.

Derefter kørsel til Skiveren Strand med kaffepause og så mod Skagen med besøg bl.a. ved Råbjerg Kirke, Gl.Skagen, Grenen, Østerby og krydstogtkajen.

“Svingturen” finder sted lørdag den 21. juli 2018 – med start på Sæby Havn kl. 9.30 og afslutning på Skagen Havn kl. ca. 14.00 med efterfølgende frokost for alle 76 deltagere på restaurant “PAKHUSET”, og samlet parkering ved auktionshal 1(bagved Skagen Fiskerestaurant), venligst stillet til rådighed af Skagen Havn.

Alle fire modeller MX-5 modeller NA, NB, NC og ND er repræsenteret på havnen, så der bliver nogle velholdte sportsvogne at kigge på, enkelte har nået veteranbils-status.

MX-5 sportsvognen er verdens mest solgte sportsvogn, med over 1 million solgte.

Sidste år var der ny salgsrekord i Danmark med 211 stk. nyindregistrerede MX-5 model ND, og i 2018 er der i de første 6 måneder indregistreret 110 stk., så måske bliver det allerede en ny rekord igen i år.

Turen er for MX-5 klubbens medlemmer og der er tilmeldt 38 sportsvogne, så der er næsten fyldt op, da deltagerantallet er begrænset til 40 biler.

I øvrigt kommer deltagerne fra hele landet, så mange tager en overnatning i forbindelse med “svingturen”, og fredag aften spises der middag for de overnattende i Golfklubben Hvide Klits cafe, her er der P-plads til bilerne, og der er knap så mange tilmeldt spisningen i år som sidste år.

MX-5 klubbens hjemmeside (med 598 medlemmer) er en af de mest besøgte bilmodel sider på nettet, og klubben  fejrede 25 års jubilæum i maj måned 2017 – besøg klubbens hjemmeside her: http://mx5club.dk

Poul Birk og Ib Yderstræde, turledere

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'MX-5 sportsvogns-træf i uge 29
...'
til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER