Spar Nord Sæby fortsætter som hovedsponsor i golfklubben

Spar Nord Sæby fortsætter som hovedsponsor i golfklubben

8. marts 2018 - kl. 13:33 - af

Spar Nord Sæby har været sponsor for golfklubben siden klubbens begyndelse, hvilket har skabt et tæt bånd mellem de to parter.

Efter flere års succesfuldt samarbejde, har Spar Nord Sæby og Sæby Golfklub besluttet at forlænge deres sponsoraftale med yderligere 2 år. Det betyder, at golfklubben fortsat er sikret en stabil og optimal støtte til udviklingen af sporten i lokalområdet.

Sæby Golfklub er blandt Nordjyllands foretrukne 18-hullers golfbaner, hvor både nye og etablerede spillere benytter sig af de naturskønne omgivelser til at træne deres slag og få frisk luft. Siden 1989 har Spar Nord Sæby været stolt støtter af golfklubben og har gennem sit virke som hovedsponsor bidraget til etableringen og vedligeholdelsen af klubbens baner.

Inge Møller Thomsen fra Sæby Golfklub glæder sig over, at samarbejdet fortsætter:
– Spar Nord er klubbens største sponsor, og dermed uhyre værdifuld for os, siger hun og fortsætter:

– I Spar Nord Sæby møder vi en topengageret sponsor, som aktivt tager del i samarbejdet både i form af at møde vores medlemmer i øjenhøjde til turneringer og generalforsamlinger samt de øvrige sponsorer på de månedlige netværksmøder. Herudover har vi en professionel, ligetil og tilgængelig bankforbindelse, som dækker samtlige af vores behov til fingerspidserne – og mere til.

Samme oplevelse af samarbejdet deler afdelingsdirektør Lasse Kjærsgaard Stridsborg fra Spar Nord Sæby:
– Vi har altid haft et rigtig godt samarbejde med golfklubben. Det er derfor glædeligt, at vi kan fortsætte med at støtte foreningen som hovedsponsor og derigennem være med til at gøre en stor forskel for de mange medlemmer i klubben.

Igennem sit sponsorat har banken en bred synlighed i klubben på alt fra golfbiler til flag og hulkopper, turnering, medlemskort og scorekort. Klubbens 795 lokale medlemmer og årligt ca. 4.000 gæster oplever Spar Nord som en fast del af besøget i klubben, og det er et besøg, der bringer smil frem på læberne. Folk kommer i Sæby Golfklub med stor lyst og passion for golfsporten, og det er uanset om de er 3 eller 85 år.

Golfklubben har årligt afholdt Flagmatch i anledningen af deres fødselsdag den 27. juni. – Matchen holdes stadig, i dag i form af stableford. Den 24. juni afholder de Spar Nord Open.

Værdifuld samarbejdspartner
Sæby golfklub har en stærk forening. En ny undersøgelse fra Dansk Golfunion viser nemlig, at en gennemsnitsklub, som Sæbys golfklub, generer over 8 millioner i lokalt forbrug – hvilket må antages at være ganske flot for en provinsklub som Sæby. Samtidigt er der alle de sundhedsmæssige gevinster for golfspillerne i form af færre sygedage, at golfsporten modvirker ensomhed, og at golfspillere lægger flere år til deres liv.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Spar Nord Sæby fortsætter som hovedsponsor i golfklubben' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER