Hukommelsestab og kommunalekontroverser

Hukommelsestab og kommunalekontroverser

9. februar 2018 - kl. 8:50 - af

Mølholt Dilettantforening spiller i år stykket “Hukommelsestab og kommunale kontroverser”, skrevet af K. Christiansen fra Præstbro.

Der medvirker i stykket 9 personer, herunder borgmester, viceborgmester, gårdejer, kvindelig politikker, sygeplejerske, en fusentast, karl, medhjælper og en  dyrlæge.

Stykket handler om en fusentast, der vil sælge nogle vældig gode investeringsbeviser, men er disse nu også så gode, som fusentasten siger de er? Og får han solgt nogle af disse til viceborgmesteren?

Prøver borgmesteren og den kvindelige politikker at snyde nogle og hvorledes? Og hvordan får viceborgmesterens hustru hukommelsestab, og får hun hukommelsen tilbage? Og sidst men ikke mindst, er der på gården ansat en alle tiders karl?

Spørgsmålene er mange, men alt dette afsløres, når Mølholt Dilettanterne spiller årets forestilling i Mølholt Forsamlingshus, fredag den 2. marts kl. 19 og lørdag den 3. marts kl. 18. Endvidere opføres stykket lørdag den 10. marts kl. 14.

Noter allerede nu tidspunkterne i kalenderen.

IMG_7932 kopier

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Hukommelsestab og kommunalekontroverser' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger