Byrådets valg til bestyrelser i Sæby-området på plads

Byrådets valg til bestyrelser i Sæby-området på plads

30. januar 2018 - kl. 12:39 - af

På det seneste Byrådsmøde skulle Byrådet tage stilling til besættelse af poster i en lang række bestyrelser, udvalg og fonde.

For Sæby-området drejer dette sig bl.a. om disse:

Til Sundhedshus Sæby I/S skulle vælges 1 medlem og 1 stedfortræder til bestyrelsen. Det blev Karl Falden (A) med Helle Mortensen (A) som stedfortræder. Direktør Rikke Albrektsen indtræder som administrativ repræsentant og områdeleder for sundhed, træning og aktiviteter med Susanne Thaarup som suppleant. Interessentselskabets formål er at eje og drive et sundhedshus med henblik på udlejning i overensstemmelse med sundhedsloven til kommunale og regionale sundhedsaktiviteter.

Erhvervsforening og Jernkilde
Til Sæby Erhvervsforenings bestyrelse valgtes Ole Rørbæk Jensen (A). Foreningens formål er at fremme en sund erhvervsudvikling og en god beskæftigelse i Sæby-området. Dette søges nået, dels gennem en indsats for samarbejde mellem erhvervene, offentlige myndigheder, uddannelsesinstitutioner, faglige organisationer, handelsstandsforeningen og Turisthus Nord samt Erhvervshus Nord og dels gennem iværksættelse af egne og/eller støtte til andres aktiviteter, som skønnes fremmende herfor.

3 byrådsmedlemmer har sæde i bestyrelsen for Sæby Jernvandkur. Her valgtes Ole Rørbæk Jensen(A), Karl Falden (A) og Asger Mortensen (V). Jernkilden blev fundet i 1883 og fungerer som turistattraktion. Sæby Jernvandkur varetager jernkildens drift via en bestyrelse på 5 medlemmer.

Nellemann, svømmebad, fritidscentre og Sæbygård
Valg af 1 medlem til Nic. Nellemanns Fond gav plads til Ole Rørbæk Jensen (A). Bestyrelsen i Nellemanns haves venner udpeger to bestyrelsesmedlemmer, hvoraf det ene medlem skal være formanden, og det andet medlem et menigt bestyrelsesmedlem i foreningen Nellemanns haves venner. Fondens formål er bl.a., at eje ejendommen i Nellemanns Have og sikre, at denne fortsat henligger som et attraktivt naturområde, med adgang for offentligheden: Desuden kan man yde bidrag til forskning, fortrinsvis indenfor bygge- og anlægsfagene samt støtte samfundsmæssige formål i øvrigt.

Fonden Sæby Svømmebad fik med Karsten Thomsen (A) 1 medlem fra Byrådet valgt. Fondens formål er at drive Sæby Svømmebad ved udlejning samt åbne adgang for publikum.

Valget af 1 byrådsmedlem til Den selvejende institution Sæby Fritidscenter resulterede også i udpegning af Karsten Thomsen (A). Fritidscentrets formål er opførelse og drift af bygninger i Sæby med vandrerhjem, idræts,- fritids- og forsamlingslokaler for byens og omegnens befolkning og foreninger – specielt idræts- og ungdomsforeninger samt anden virksomhed af almennyttig art. Valg af 1 medlem til Den selvejende institution Østervrå Idræts- og Kulturcenter gav valg til Karl Falden (A). Foreningens formål er bl.a. at drive en kombineret idræts- og svømmehal og et kultur- og forsamlingshus. Centret er fortrinsvis til brug for landsdelens beboere og foreninger.

Til Den selvejende institution Sæbygård skulle vælges 2 medlemmer. Det blev Erik Sørensen (A) og Helle Madsen (V). Institutionens hovedformål er at medvirke til at sikre Sæbygård med de dertil knyttede bygningsanlæg med deres interiører og endvidere have, parkanlæg, og det omgivende landskab som en kulturhistorisk enhed.

Tekst af Per Rye

 

 

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Byrådets valg til bestyrelser i Sæby-området på plads' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER