Sæby Floorball afholder for første gang firmaturnering

Sæby Floorball afholder for første gang firmaturnering

20. januar 2018 - kl. 6:23 - af

Det foregår lørdag den 27. januar fra kl. 9 til ca. kl. 15.  Der deltager ca. 14 hold, som kommer fra Sæby eller omegn, og overskuddet går til ungdommen i Sæby Floorball.

Nordjyske Bank er sponsor af arrangementet og har naturligvis også et hold med. Privatkundechef Annemette Mæhle fra Nordjyske Bank fortæller, at en af grundene til, man støtter op om dette arrangement, bl.a. er den store opbagning, der er fra alle de frivillige, som gør en kæmpeindsats for netop Floorball i Sæby, og at man håber kendskabet til netop denne sportsgren bliver mere udbredt.

Formanden for Sæby Floorball fortæller, at de i klubben lægger stor vægt på at drive en klub, der fremstår ansvarlig, organiseret og rummelig.

”Vi vil gennem sporten inddrage spillere og forældre i et fællesskab, hvor medlemmerne føler ejerskab til klubben og vil løfte i flok.

Der er plads til alle i Sæby Floorball Klub. Her støttes op om den enkelte spiller såvel som holdet som helhed. Der er rum til både den hobby-betonede spiller såvel som spilleren med større ambitioner.

Klubbens trænere er engagerede amatører, som via uddannelse, kurser, netværk mv. leverer en seriøs træning og en anerkendelse af spillernes standpunkter.

Det er foreningens formål, at bidrage til at fremme kammeratskab, god sportslig optræden, integration samt motivere medlemmerne til at anerkende og tage ansvar for og deltage aktivt i foreningen såvel som samfundet”.

Har du lyst til også at opleve floorball på tæt hold og måske ønsker at være med, så er der motionsaften hver tirsdag kl. 20.30 til 21.30 i Sæby Fritedcenter, Hal B, Sæbygårdvej 32 i Sæby.

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Sæby Floorball afholder for første gang firmaturnering' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER